user preferences

New Events

Yunanistan / Trkiye / Kıbrıs

no event posted in the last week

1 Mayısta Taksimdeyiz!

category yunanistan / trkiye / kıbrıs | anarşist hareketin | opinion/analysis author Tuesday May 03, 2016 02:33author by Devrimci Anarşist Faaliyet - DAF Report this post to the editors

Kitle ve kitleselleşmek, biz devrimci anarşistlerin kavramları değildir. Bizim iin nemli olan, tm tutsaklıkları ve adaletsizlikleri yaşayan ezilenlerin kavgayı iselleştirmesidir. Ancak ve ancak bu bireyler sayesinde oluşacak rgtl bir toplum, nitelikli niceliğinin gcn gsterebilecektir.
Şimdi, işletilmeyen otobslere, kapatılan yollara, bariyerlerle kilitlenmiş ve polislerle kapatılmış bir Taksime rağmen; yasaklanan bir Taksime rağmen; tm benliğimizle, tm beraberliğimizle bu 1 Mayısta da Taksimdeyiz.

1.jpg


1 Mayısta Taksimdeyiz!

1 Mayısın tarihini bilmek nemlidir. 1 Mayıs, 1886dan bu yana, devlete ve kapitalizme fkenin sembol; bu fkeyle bir araya gelen tm ezilenlerin, kavganın coşkusuyla birbirlerini selamladıkları beraberlik gndr.

1 Mayıs yaklaşırken, getiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de Taksim Meydanı 1 Mayıs iin yasaklandı. Devletin ve kapitalizmin her yıl farklı gerekeler gstererek yasakladığı Taksim; bu kez de Krdistandaki savaş politikalarının batıya yansıyan kısmıyla, her trl devrimci faaliyeti yasaklayan politikalarla, yasaklandı. 77 1 Mayısından 2016 1 Mayısına, yasaklayan zihniyet değişmedi. nk bu yasak ne askeri darbe kalıntısıydı, ne de AKP politikası.

Dnyanın farklı yerlerinde ve farklı zamanlarda, ezilenler, verdikleri kavganın coşkusuyla birbirlerini selamlar 1 Mayısta. Bu selamlama, bu el elelik, bu omuz omuzalık korkutur iktidarları ve iktidarlar korkuyla yasaklar 1 Mayısı. 1977 1 Mayısında kaybettiğimiz 34 işinin zntsyle geen 1978 1 Mayısı, ylesine korkutmuştur ki askeri iktidarları, sonrasında yasaklamıştır 1 Mayısı ve Taksim Meydanını.

Daha nceki yıllarda olduğu gibi, 1977 1 Mayıs Katliamının 30. yılı olan 2007de de katliamın znts fkeye dnşmş ve yasakı iktidara karşı kavga srmştr. Bu kavgayla, 2010 yılında Taksim Meydanı tm ezilenlere aılmıştır. Bylece Taksimde, yıl boyunca, milyonlarla sayılacak kitlelerin buluşması gerekleşmiş; bu milyonların buluşmasından korkan iktidarsa, 2013ten itibaren benzer bahanelerle Taksimi tekrar yasaklamıştır.

Kavgamız, ne Taksim Meydanının mekanlığına ne de 1 Mayısın 24 saatlik zamanına sıkışmaktır. Kavgamız, bir meydanı ya da bir gn yasaklayarak otoritesini btn ezilenlerin stnde belirginleştirmek isteyen iktidara karşı koymaktır.

Hemen herkesin allayıp pullayarak anlattığı 2013 Haziran ayındaki Taksim İsyanı, zellikle 2007de başlayan ve iktidara karşı senelerdir sren Taksim kavgalarının bir kazanımı değil midir? Şimdi, 2016 1 Mayısında, kitleselleşmek iin, iktidarın belirlediği bir meydana tm kitleyle sıkışmak, bir siyasi savrulma değil midir?

Kitle ve kitleselleşmek, biz devrimci anarşistlerin kavramları değildir. Bizim iin nemli olan, tm tutsaklıkları ve adaletsizlikleri yaşayan ezilenlerin kavgayı iselleştirmesidir. Ancak ve ancak bu bireyler sayesinde oluşacak rgtl bir toplum, nitelikli niceliğinin gcn gsterebilecektir.

Şimdi, işletilmeyen otobslere, kapatılan yollara, bariyerlerle kilitlenmiş ve polislerle kapatılmış bir Taksime rağmen; yasaklanan bir Taksime rağmen; tm benliğimizle, tm beraberliğimizle bu 1 Mayısta da Taksimdeyiz.

Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Anarşizm!

Anarşist Devrime Faaliyetle!Related Link: http://anarsistfaaliyet.org
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Employees at the Zarfati Garage in Mishur Adumim vote to strike on July 22, 2014. (Photo courtesy of Maan workers union)

Front page

Loi travail 2017 : Tout le pouvoir aux patrons !

En Allemagne et ailleurs, la rpression ne nous fera pas taire !

El acuerdo en preparacion entre la Union Europea y Libia es un crimen de lesa humanidad

Mourn the Dead, Fight Like Hell for the Living

SAFTU: The tragedy and (hopefully not) the farce

Anarchism, Ethics and Justice: The Michael Schmidt Case

Land, law and decades of devastating douchebaggery

Democracia direta j! Barrar as reformas nas ruas e construir o Poder Popular!

Resea del libro de Jos Luis Carretero Miramar Eduardo Barriobero: Las Luchas de un Jabal (Queimada Ediciones, 2017)

Anlise da crise poltica do incio da queda do governo Temer

Ds maintenant, passons de la dfiance la rsistance sociale!

17 maggio, giornata internazionale contro lomofobia.

Los Mrtires de Chicago: historia de un crimen de clase en la tierra de la democracia y la libertad

Strike in Cachoeirinha

(Bielorrusia) Libertad inmediata a nuestro compaero Mikola Dziadok!

DAFın Referandum zerine Birinci Bildirisi:

Cajamarca, Tolima: consulta popular y disputa por el territorio

Statement on the Schmidt Case and Proposed Commission of Inquiry

Aodhan Rordin: Playing The Big Man in America

Ns anarquistas saudamos o 8 de maro: dia internacional de luta e resistncia das mulheres!

zgrlğmz Mcadelemizdedir

IWD 2017: Celebrating a new revolution

Solidarit avec Tho et toutes les victimes des violences policires ! Non la loi Scurit Publique !

Solidaridad y Defensa de las Comunidades Frente al Avance del Paramilitarismo en el Cauca

2005-2017 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]