user preferences

New Events

Yunanistan / Trkiye / Kıbrıs

no event posted in the last week

1 Mayısta Taksimdeyiz!

category yunanistan / trkiye / kıbrıs | anarşist hareketin | opinion/analysis author Tuesday May 03, 2016 02:33author by Devrimci Anarşist Faaliyet - DAF Report this post to the editors

Kitle ve kitleselleşmek, biz devrimci anarşistlerin kavramları değildir. Bizim iin nemli olan, tm tutsaklıkları ve adaletsizlikleri yaşayan ezilenlerin kavgayı iselleştirmesidir. Ancak ve ancak bu bireyler sayesinde oluşacak rgtl bir toplum, nitelikli niceliğinin gcn gsterebilecektir.
Şimdi, işletilmeyen otobslere, kapatılan yollara, bariyerlerle kilitlenmiş ve polislerle kapatılmış bir Taksime rağmen; yasaklanan bir Taksime rağmen; tm benliğimizle, tm beraberliğimizle bu 1 Mayısta da Taksimdeyiz.

1.jpg


1 Mayısta Taksimdeyiz!

1 Mayısın tarihini bilmek nemlidir. 1 Mayıs, 1886dan bu yana, devlete ve kapitalizme fkenin sembol; bu fkeyle bir araya gelen tm ezilenlerin, kavganın coşkusuyla birbirlerini selamladıkları beraberlik gndr.

1 Mayıs yaklaşırken, getiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de Taksim Meydanı 1 Mayıs iin yasaklandı. Devletin ve kapitalizmin her yıl farklı gerekeler gstererek yasakladığı Taksim; bu kez de Krdistandaki savaş politikalarının batıya yansıyan kısmıyla, her trl devrimci faaliyeti yasaklayan politikalarla, yasaklandı. 77 1 Mayısından 2016 1 Mayısına, yasaklayan zihniyet değişmedi. nk bu yasak ne askeri darbe kalıntısıydı, ne de AKP politikası.

Dnyanın farklı yerlerinde ve farklı zamanlarda, ezilenler, verdikleri kavganın coşkusuyla birbirlerini selamlar 1 Mayısta. Bu selamlama, bu el elelik, bu omuz omuzalık korkutur iktidarları ve iktidarlar korkuyla yasaklar 1 Mayısı. 1977 1 Mayısında kaybettiğimiz 34 işinin zntsyle geen 1978 1 Mayısı, ylesine korkutmuştur ki askeri iktidarları, sonrasında yasaklamıştır 1 Mayısı ve Taksim Meydanını.

Daha nceki yıllarda olduğu gibi, 1977 1 Mayıs Katliamının 30. yılı olan 2007de de katliamın znts fkeye dnşmş ve yasakı iktidara karşı kavga srmştr. Bu kavgayla, 2010 yılında Taksim Meydanı tm ezilenlere aılmıştır. Bylece Taksimde, yıl boyunca, milyonlarla sayılacak kitlelerin buluşması gerekleşmiş; bu milyonların buluşmasından korkan iktidarsa, 2013ten itibaren benzer bahanelerle Taksimi tekrar yasaklamıştır.

Kavgamız, ne Taksim Meydanının mekanlığına ne de 1 Mayısın 24 saatlik zamanına sıkışmaktır. Kavgamız, bir meydanı ya da bir gn yasaklayarak otoritesini btn ezilenlerin stnde belirginleştirmek isteyen iktidara karşı koymaktır.

Hemen herkesin allayıp pullayarak anlattığı 2013 Haziran ayındaki Taksim İsyanı, zellikle 2007de başlayan ve iktidara karşı senelerdir sren Taksim kavgalarının bir kazanımı değil midir? Şimdi, 2016 1 Mayısında, kitleselleşmek iin, iktidarın belirlediği bir meydana tm kitleyle sıkışmak, bir siyasi savrulma değil midir?

Kitle ve kitleselleşmek, biz devrimci anarşistlerin kavramları değildir. Bizim iin nemli olan, tm tutsaklıkları ve adaletsizlikleri yaşayan ezilenlerin kavgayı iselleştirmesidir. Ancak ve ancak bu bireyler sayesinde oluşacak rgtl bir toplum, nitelikli niceliğinin gcn gsterebilecektir.

Şimdi, işletilmeyen otobslere, kapatılan yollara, bariyerlerle kilitlenmiş ve polislerle kapatılmış bir Taksime rağmen; yasaklanan bir Taksime rağmen; tm benliğimizle, tm beraberliğimizle bu 1 Mayısta da Taksimdeyiz.

Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Anarşizm!

Anarşist Devrime Faaliyetle!Related Link: http://anarsistfaaliyet.org
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
#Nobastan3Causales: seguimos luchando por aborto libre en Chile

Front page

[Colombia] Entre la crisis actual y las posibilidades latentes

Nota sobre o atual cenrio da luta de classes no Brasil

Devrimci Anarşist Faaliyet: "The states project of eliminating revolutionary opposition hasnt finished yet"

Μετά την καταστροφή τι;

Aufruf zur Demonstration am 2.9.2018 in Unterl "Rheinmetall entwaffnen Krieg beginnt hier"

Mass protest in central and southern Iraq

Ecology in Democratic Confederalism

[Colombia] Perspectivas sobre la primera vuelta de las elecciones presidenciales de Colombia 2018

Call for Solidarity with our Russian Comrades!

8 reasons anarchists are voting Yes to Repeal the hated 8th

Comunicado de CGT sobre la Nakba, 70 aos de dolores para el Pueblo Palestino

[ZAD] Les expulsions ont commenc, la zad appelle se mobiliser

Assassinato Poltico, Terrorismo de Estado: Marielle Franco, Presente!

La Huelga General del 8 de Marzo, un hito histrico

A interveno federal no Rio de Janeiro e o xadrez da classe dominante

Halklarla Savaşan Devletler Kaybedecek

Σχετικά με τον εμπρησμό

Ciao, Donato!

[Uruguay] Ante el homicidio de un militante sindical: Marcelo Silvera

[Argentina] Terrorista es el Estado: Comunicado ante el Informe Titulado "RAM"

[Catalunya] Continuisme o ruptura. Sobre les eleccions del 21D

Reconnaissance par Trump de Jrusalem comme capitale d'Isral : de l'huile sur le feu qui brle la Palestine

Noi comunisti anarchici/libertari nella lotta di classe, nell'Europa del capitale

Luttons contre le harclement et toutes les violences patriarcales !

2005-2018 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]