user preferences

1 Mayıs’ta Taksim’deyiz!

category yunanistan / türkiye / kıbrıs | anarşist hareketin | opinion/analysis author Tuesday May 03, 2016 01:33author by Devrimci Anarşist Faaliyet - DAF Report this post to the editors

Kitle ve kitleselleşmek, biz devrimci anarşistlerin kavramları değildir. Bizim için önemli olan, tüm tutsaklıkları ve adaletsizlikleri yaşayan ezilenlerin kavgayı içselleştirmesidir. Ancak ve ancak bu bireyler sayesinde oluşacak örgütlü bir toplum, nitelikli niceliğinin gücünü gösterebilecektir.
Şimdi, işletilmeyen otobüslere, kapatılan yollara, bariyerlerle kilitlenmiş ve polislerle kapatılmış bir Taksim’e rağmen; yasaklanan bir Taksim’e rağmen; tüm benliğimizle, tüm beraberliğimizle bu 1 Mayıs’ta da Taksim’deyiz.

1.jpg


1 Mayıs’ta Taksim’deyiz!

1 Mayıs’ın tarihini bilmek önemlidir. 1 Mayıs, 1886’dan bu yana, devlete ve kapitalizme öfkenin sembolü; bu öfkeyle bir araya gelen tüm ezilenlerin, kavganın coşkusuyla birbirlerini selamladıkları beraberlik günüdür.

1 Mayıs yaklaşırken, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi, bu sene de Taksim Meydanı 1 Mayıs için yasaklandı. Devletin ve kapitalizmin her yıl farklı gerekçeler göstererek yasakladığı Taksim; bu kez de Kürdistan’daki savaş politikalarının batıya yansıyan kısmıyla, “her türlü devrimci faaliyeti” yasaklayan politikalarla, yasaklandı. ‘77 1 Mayıs’ından 2016 1 Mayıs’ına, yasaklayan zihniyet değişmedi. Çünkü bu yasak ne askeri darbe kalıntısıydı, ne de AKP politikası.

Dünyanın farklı yerlerinde ve farklı zamanlarda, ezilenler, verdikleri kavganın coşkusuyla birbirlerini selamlar 1 Mayıs’ta. Bu selamlama, bu el elelik, bu omuz omuzalık korkutur iktidarları ve iktidarlar korkuyla yasaklar 1 Mayıs’ı. 1977 1 Mayıs’ında kaybettiğimiz 34 işçinin üzüntüsüyle geçen 1978 1 Mayısı, öylesine korkutmuştur ki askeri iktidarları, sonrasında yasaklamıştır 1 Mayıs’ı ve Taksim Meydanı’nı.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi, 1977 1 Mayıs Katliamı’nın 30. yılı olan 2007’de de katliamın üzüntüsü öfkeye dönüşmüş ve yasakçı iktidara karşı kavga sürmüştür. Bu kavgayla, 2010 yılında Taksim Meydanı tüm ezilenlere açılmıştır. Böylece Taksim’de, üç yıl boyunca, milyonlarla sayılacak “kitleler”in buluşması gerçekleşmiş; bu milyonların buluşmasından korkan iktidarsa, 2013’ten itibaren benzer bahanelerle Taksim’i tekrar yasaklamıştır.

Kavgamız, ne Taksim Meydanı’nın “mekanlığına” ne de 1 Mayıs’ın 24 saatlik zamanına sıkışmaktır. Kavgamız, bir meydanı ya da bir günü yasaklayarak otoritesini bütün ezilenlerin üstünde belirginleştirmek isteyen iktidara karşı koymaktır.

Hemen herkesin allayıp pullayarak anlattığı 2013 Haziran ayındaki Taksim İsyanı, özellikle 2007’de başlayan ve iktidara karşı senelerdir süren Taksim kavgalarının bir kazanımı değil midir? Şimdi, 2016 1 Mayıs’ında, “kitleselleşmek” için, iktidarın belirlediği bir meydana tüm “kitleyle” sıkışmak, bir siyasi savrulma değil midir?

Kitle ve kitleselleşmek, biz devrimci anarşistlerin kavramları değildir. Bizim için önemli olan, tüm tutsaklıkları ve adaletsizlikleri yaşayan ezilenlerin kavgayı içselleştirmesidir. Ancak ve ancak bu bireyler sayesinde oluşacak örgütlü bir toplum, nitelikli niceliğinin gücünü gösterebilecektir.

Şimdi, işletilmeyen otobüslere, kapatılan yollara, bariyerlerle kilitlenmiş ve polislerle kapatılmış bir Taksim’e rağmen; yasaklanan bir Taksim’e rağmen; tüm benliğimizle, tüm beraberliğimizle bu 1 Mayıs’ta da Taksim’deyiz.

Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın Anarşizm!

Anarşist Devrime Faaliyetle!Related Link: http://anarsistfaaliyet.org
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch

Front page

(Bielorrusia) ¡Libertad inmediata a nuestro compañero Mikola Dziadok!

DAF’ın Referandum Üzerine Birinci Bildirisi:

Cajamarca, Tolima: consulta popular y disputa por el territorio

Statement on the Schmidt Case and Proposed Commission of Inquiry

Aodhan Ó Ríordáin: Playing The Big Man in America

Nós anarquistas saudamos o 8 de março: dia internacional de luta e resistência das mulheres!

Özgürlüğümüz Mücadelemizdedir

IWD 2017: Celebrating a new revolution

Solidarité avec Théo et toutes les victimes des violences policières ! Non à la loi « Sécurité Publique » !

Solidaridad y Defensa de las Comunidades Frente al Avance del Paramilitarismo en el Cauca

A Conservative Threat Offers New Opportunities for Working Class Feminism

De las colectivizaciones al 15M: 80 años de lucha por la autogestión en España

False hope, broken promises: Obama’s belligerent legacy

Primer encuentro feminista Solidaridad – Federación Comunista Libertaria

Devrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları Açlık Grevinin 39 Gününde

The Fall of Aleppo

Italia - Ricostruire opposizione sociale organizzata dal basso. Costruire un progetto collettivo per l’alternativa libertaria.

Recordando a César Roa, luchador de la caña

Prison Sentence to Managing Editor of Anarchist Meydan Newspaper in Turkey

Liberación de la Uma Kiwe, autonomía y territorio: una mirada libertaria para la comprensión de la lucha nasa

Misunderstanding syndicalism

American Anarchist and Wobbly killed by Turkey while fighting ISIS in Rojava

Devlet Tecavüzdür

Attaque fasciste sur la Croix Rousse et contre la librairie libertaire la Plume Noire

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs | Anarşist hareketin | tk

Tue 25 Apr, 12:34

browse text browse image

textmülksüzler dergisi'nin Eylül 2007 sayısı çıktı! 06:21 Mon 03 Sep by Ender Yılmaz 0 comments

İçindekiler

textAnarşist Komünist İnisiyatif 1 Mayıs Bildirisi 23:02 Mon 23 Apr by -- 1 comments

İşsizlik ve yoksulluk çığ gibi büyürken; emekçilerin kazanılmış hakları birer birer tırpanlanıyor. Egemenlerin paylaşım mücadeleleri yüz binlerce insanın ölümüne, yoksullaşmasına ve evsiz kalmasına yol açıyor. Emperyalistler kendilerine yeni hedefler seçmeye, kirli savaşlarıyla emekçileri birbirine kırdırmaya devam ediyor. Kapitalizmin eseri olan küresel ısınma ile dünya yok oluşa doğru ilerliyor.

textbir mAyıs'ta alanLARdayız; AmA... 02:47 Sat 21 Apr by Ankara Anarşi İnisiyatifi 0 comments

Bir Mayıs, yıllardır, sol örgütlerin kelle hesabı yaptıkları, devletin belirlediği sınırlar içerisine hapsedilmiş, sıkıcı bir geçit töreni havasında sürüp gidiyor.

textMülksüzler Dergisi'ne Abone Olun 02:22 Wed 11 Apr by Dicle Bozdağ 0 comments

Mülksüzler bundan sonra abonelik sistemine geçmiştir. İsteyen okuyucularımız abone olabilirler. Abone oldukları takdirde Mülksüzler’in bundan önceki bütün sayılarını da ücretsiz gönderiyoruz.

textMülksüzler Mart 2007 sayısı çıktı! 02:20 Wed 11 Apr by Dicle Bozdağ 0 comments

Reisi cumhurun kim olacağına ilişkin iktidar odakları arasındaki söz düelloları devam ede dursun Kürtlerin ve emekçilerin üzerinde baskıların arttığı bir mart ayını daha geride bıraktık.

textmülksüzler Mart 2007 sayısı çıktı! 14:36 Sat 10 Mar by Dicle Bozdağ 0 comments

Fırtına sonrası “sessizlik” başladı. Dink suikastının ardından devletluların bol kefeden estirdiği tüm açıklamalar, “sonuna kadar gidecez” naraları kubbede hoş bir seda olarak asılı kaldı. Farklı bir şey de beklemiyorduk, bu müsamereyi defalarca görmüştük.

textMülksüzler'in Şubat 2007 sayısı çıktı 04:47 Fri 16 Feb by şafak eryılmaz 0 comments

Merhaba

textAylık Siyasi Dergi MÜLKSÜZLER'in birinci sayısı çıktı! 12:08 Fri 12 Jan by Mülksüzler 0 comments

“Ben bilirim, beni izleyin” demeden devrimcilikte ısrar eden, eleştirdiği toplumun sömürüye dayalı otoriter kalıplarını içinde yeniden üretmeden mücadeleyi örmekte direnen, liberalleşmeden özgürlükçü olabilen, kadının patriyarkal sömürüden kurtuluşunu emekçi sınıfın devriminin yan ürünü değil kendi mücadelesinin bir eseri olacağına inanan bir çizginin mümkünlüğüne ve gerekliliğine inancımız bizi bir araya getirdi.

textKara Kızıl Notlar'ın Ekim-Kasım-Aralık sayısı çıktı 02:07 Wed 01 Nov by Ender Yilmaz 0 comments

Bu sayımızda her radikal düşünce için devrim perspektifinin temel meselelerinden biri olan iktidar sorununu inceliyoruz.

resim_056.jpg imageAnarşist Komünist İnisiyatif 1 Mayıs'ta Kadıköydeydi 14:37 Thu 04 May by Ender Yilmaz 0 comments

Emek Platformunun çağrısını yaptığı Kadıköy’deki 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 30.000 kişi katıldı. Sendikaların yanı sıra pek çok kitle örgütü ve politik örgütün de yer aldığı mitingde sendikaların ana gövdesini DİSK oluşturdu. Genel olarak sakin geçen mitingin sonlarına doğru DTP ve HÖC kortejleri arasında çatışma çıktı.

more >>

textAnti-Otoriter Yayıncılığın Türkiye’deki Serüvenine Bir Bakış Apr 21 by Mutlu Dulkadir 0 comments

Her zaman aynı anlama gelmese de, bir “yayıncılık tarihi”, bir tür “hareket tarihi” olarak da okunabilir. Bu anlamda bu makale, özünde bunu amaçlıyor olsa da, Türkiye’deki anti-otoriter yayıncılığın tarihine ilişkin “eksiksiz” bir değerlendirme iddiası taşımıyor. Bu noktada şunu da vurgulamak gerekir ki; pek çok kişinin aklına gelebileceği gibi üst-başlıkta geçen “anti-otoriter” yerine “anarşist” sözcüğünün kullanılması tercih edilebilir(di), ancak bu tercih, ilerleyen satırlarda aktarılacak “öykü”yü tam anlamıyla betimleyecek kapsayıcılıkta ol(a)mazdı.

textÖzgürlüğün Örgütü Jun 02 by Zafer Onat 1 comments

Sosyalist bir anlayış olarak anarşizm örgütlülüğün özgürlüğü yok edeceği söylemini şiddetle reddeder. Anarşistler için sınıfların ve otoritelerin olmadığı, bireylerin özgür iradelerine dayalı komünist bir dünyanın nasıl mümkün olduğuna verilecek en genel cevap “bu toplumdaki tüm bireylerin birbiriyle iletişim kurabilir, dayanışabilir olmasını sağlayacak, otoritenin yeniden ortaya çıkmasını engelleyecek bir örgütlülüğe sahip olmaları gereklidir.” olacaktır.

textAnarşist Komünist İnisiyatif 1 Mayıs Bildirisi Apr 23 AKi 1 comments

İşsizlik ve yoksulluk çığ gibi büyürken; emekçilerin kazanılmış hakları birer birer tırpanlanıyor. Egemenlerin paylaşım mücadeleleri yüz binlerce insanın ölümüne, yoksullaşmasına ve evsiz kalmasına yol açıyor. Emperyalistler kendilerine yeni hedefler seçmeye, kirli savaşlarıyla emekçileri birbirine kırdırmaya devam ediyor. Kapitalizmin eseri olan küresel ısınma ile dünya yok oluşa doğru ilerliyor.

textbir mAyıs'ta alanLARdayız; AmA... Apr 21 0 comments

Bir Mayıs, yıllardır, sol örgütlerin kelle hesabı yaptıkları, devletin belirlediği sınırlar içerisine hapsedilmiş, sıkıcı bir geçit töreni havasında sürüp gidiyor.

textKara Kızıl Notlar'ın Ekim-Kasım-Aralık sayısı çıktı Nov 01 Anarşist Komünist İnisiyatif 0 comments

Bu sayımızda her radikal düşünce için devrim perspektifinin temel meselelerinden biri olan iktidar sorununu inceliyoruz.

© 2005-2017 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]