user preferences

Recent articles by DAF

imageThe fire of Kawa's will burn, the struggle against Dehaqs will keep on 0 comments

imageLes États en guerre contre les peuples subiront la défaite 0 comments

imageDAF calls for May Day to Taksim 0 comments

Recent Articles about Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs Emperyalizm / Savaş

Ο κόσμος ή αλλ&... Apr 13 18 by Διεθνιστική Αλληλεγγύη

Συγκέντρωση ... Mar 14 18 by Ελευθεριακή Πρωτοβουλία Θεσσαλονίκης

Το εθνικιστι ... Feb 21 18 by Aναρχική Συλλογικότητα mⒶnifesto

Halklarla Savaşan Devletler Kaybedecek

category yunanistan / türkiye / kıbrıs | emperyalizm / savaş | feature author Thursday January 25, 2018 18:21author by DAF - Devrimci Anarşist Faaliyet Report this post to the editors

featured image

Afrin, Afrinlilerindir. Afrin’de yaşayan halklar, bu topraklarda ölmüş ve bu topraklarda doğmuşlardır. Orada yaşamak, herhangi bir planla programla alakalı değildir. Bir strateji olarak Afrin’de değillerdir. Afrin onlar için su, ekmek , aş, oyun, öykü, arkadaş, dost, sevgili, sokak, ev, mahalledir. Devlet içinse sadece bir stratejidir. Afrin ve Afrinlileri umursamayan bir strateji.

[English] [Castellano] [Ελληνικά] [Français] [Italiano]


Halklarla Savaşan Devletler Kaybedecek

Afrin, Afrinlilerindir. Afrin’de yaşayan halklar, bu topraklarda ölmüş ve bu topraklarda doğmuşlardır. Orada yaşamak, herhangi bir planla programla alakalı değildir. Bir strateji olarak Afrin’de değillerdir. Afrin onlar için su, ekmek , aş, oyun, öykü, arkadaş, dost, sevgili, sokak, ev, mahalledir. Devlet içinse sadece bir stratejidir. Afrin ve Afrinlileri umursamayan bir strateji.

Şimdi Suriye’nin parçalanmasıyla sonuçlanan ve bölgede bir çok devleti parçalayacak olan Enerji Savaşı’nın bir stratejisidir Afrin saldırısı. Devletler, bu savaşları “vatandaşları için” yaptıkları yanılgısını yaratırlar. Vatandaşlarını bu yanılgıya inandırabilmek içinse milliyetçi muhafazakar bir propaganda yaparlar. Bu, içeride de dışarıda da kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. İçeride seçimlerde oy için gerekliyken dışarıda masalardaki rant için geçerlidir. Enerji kaynaklarının çıkarılması, taşınması, satılması gibi tamamen ticari bir sürecin tartışmasını yaşayan yöneticiler, kazanımlarını arttırabilmek için tüm malzemelerini kullanırlar. Tüfek, tank, uçak sayısının önemli olduğu bu tartışmalarda, en önemlisi asker sayısıdır. Asker bir malzemeden farksızdır. İşte bu milliyetçi muhafazakar yanılgının yaratılması da bundandır.

Kim birileri daha çok kazansın diye bir savaşa katılır ki? Kim her zaman her yerde devlet ya da şirketlerce satılan, damlası ekmekten pahalı olan benzin için savaşır? Bir litre benzin zammında her şeyin zamlandığı gerçeğiyle yaşayan bizler, hep kaybeden bizler, neden hep kazananlar için savaşalım ki? Gerçekte kimse savaşmaz bunlar için. Bu gerçeği bildikleri için ihtiyaçları var milliyetçiliğe, muhafazkarlığa.

Şimdi gazetelerden televizyonlardan yanılgı sloganları “Milli, milli, milli!”, “Milli irade, milli birlik” haykırılıyor. Asla açıkça söyleyemezler şunu; “Biz üçün beşin peşindeyiz”, “Savaşın ya da savaşmayın, size benzini de her şeyi de satacağız. Size ürettireceğiz, size tükettireceğiz, sizi sömüreceğiz.” İşte devletlerin planı, programı, stratejisi, savaşı budur. Biz halklar -zorunlu olarak devletlerin vatandaşları olanlar- her şeyi değiştirebiliriz. Bugün Afrin halkı bunu değiştirdiği için özgürce yaşamaktadır. Kobanê’de, Cizire’de, Chipas’ta değiştirildiği gibi. İşte halkların savaşıyla devletlerin savaşı arasındaki önemli fark da budur. Devlet, savaşında kendi sisteminin daha çok kazanması, daha çok kazanması için kuralsızlığıyla saldırır. Tanklarıyla, uçaklarıyla bombalar. Yaralar, öldürür, katleder ve tüm yaşamı tutsaklaştırmak ister. Halklar savaşında ise özgürlük vardır.

İki gündür Afrin’e atılan her bomba, atılan her mermi özgürlüğe atılmaktadır. Masada payını artırmak isteyen TC, Afrin saldırısını başlatmıştır. Milliyetçi ve muhafazakarlıkla yaratılmış bu yanılgıya kurulmuş bir stratejidir. Tamamen bir seçim stratejisidir. Tamamen bir ticari stratejidir. Devletin savaşı bir stratejidir. Halkların savaşı ise özgürlüktür. Ve özgürlüğü için savaşan bir halkı, hiç bir devlet yenemez.

DEVRİMCİ ANARŞİST FAALİYET

Related Link: http://www.anarsistfaaliyet.org

This page has not been translated into 한국어 yet.

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Rojava: Mensaje urgente de un compañero anarquista en Afrin

Front page

Απο-αποικιοκρατικοποίηση του ακτιβισμού

Interview With NZ Anarchist Part 2

[Catalunya] Propuesta de creación de un movimiento popular de la vivienda

Cap a un Moviment Popular de l’Habitatge

Encuentros Ácratas. Ciclo: Mijaíl Bakunin. 1era Sesión. Abril 19 de 2018

Hombre y Sociedad (segunda época) apaga diez velitas [2007]

Où en est-on désormais au Zimbabwe? Une perspective anarchiste et syndicaliste après l'accalmie

Για την κουλτούρα του βιασμού

Carta Opinión FAU - Marzo

Ο κόσμος ή αλλάζει ή τον αλλάζουμε

Μπακούνιν για Αντι-ιμπεριαλιστές

Posicionament de la CNT Catalano-Balear Davant L’actual Situació Política a Catalunya

Posicionamiento de la CNT catalano-balear ante la situación política en Cataluña. Programa de 10 puntos

Raymond Craib: “Para mí es esencial recuperar la alianza entre estudiantes y obreros”

Διαγαλαξιακή αλληλεγγύη για το ZAD

Interview With NZ Anarchist

[ZAD] Les expulsions ont commencé, la zad appelle à se mobiliser

Appel pour une solidarité intergalactique et des actions partout pour mettre fin à la destruction de la zad de Notre-Dame-des-Landes

[ZAD] Los desalojos empezaron, la ZAD llama a la movilización

[ZAD] Le espulsioni sono cominciate, la ZAD lancia un appello di mobilitazione

[ZAD] For Immediate Release - Evictions Have Begun; the ZAD Calls for Mobilization

A call for intergalactic solidarity actions everywhere to end the destruction of the zad

Book Review: Radical Unionism

Jesús Santrich: advertencia de lo que se viene

© 2005-2018 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]