user preferences

New Events

Yunanistan / Trkiye / Kıbrıs

no event posted in the last week

Beraber mcadele edebilmek...

category yunanistan / trkiye / kıbrıs | cinsiyet | opinion/analysis author Wednesday November 01, 2006 16:25author by Pşper Neves - AKİ Report this post to the editors

Kara Kızıl Notlar Dergisi'nin Temmuz-Ağustos-Eyll 2006 Sayısından Alınmıştır.

Toplumsal cinsiyet, Kara Kızıl Notların bu sayısında 蔞k sık g顤eceğiniz bir tanım. 畤ellikle feminizmden ve kadın kurtuluşundan bahsederken, toplumsal cinsiyet ve patriyarkadan bahsetme kaınılmaz. Tıpkı kapitalizm gibi bir tahakkm ve s闣r sistemi olan patriyarka, ona karşı mcadeleye başladığınızda bile, sizde bıraktığı derin izleri koruyor. Toplumsal cinsiyet, daha doğumdan başlayıp, kızsanız babanıza erkek (veya kız) sevgilinizle ş騽le bir gzel ne bi蓾m gezdiğinizi anlatamamanıza, erkekseniz karı gibi ağlayamamanıza sebep olan, size hak ve sorumluluklar veren, ağır bir durum. 琈le ki, diyelim kapitalizme karşı mcadele etmeye karar verdiniz, halen toplantılarda kadın yoldaşlarınızın s驆n g驆nz kırpmadan kesmenize yol a蓷biliyor. Bu kişisel bilin蔮e ilgili bir şey olmaktan ziyade, toplumsal ger蔒kliğin halen kadınların aleyhinde olması ve bunun algıya etkisiyle alakalı.
Patriyarkadan hem kadınlar, hem erkekler 蔒kiyor. Aynı şekilde patriyarkayı hem erkekler hem kadınlar yaşatıyor. Ancak yine de, patriyarkanın ezilen/s闣rlen konumunda kadınlar var, ezen/s闣ren konumunda da erkekler. Ezme/s闣rme ilişkileriyle bir derdi olan, hele de otorite karşı erkeklerin, 霵celikle kendilerine doğumlarından itibaren bahşedilen bu iktidarla yzleşmeleri gerekmez mi?
Kadınların, anti-kapitalist mcadeleyle ilişkiye girdiklerinde ilk sorguladıkları şey toplumsal cinsiyet rolleri oluyor. Bir 蔞k kadın anti-kapitalist siyasete girdiklerinde, erkek gibi davranmak ve g顤nmek i蓾n 蓷ba harcıyor. Ayrıca evde babasına rest 蔒kmesi beklenen kadınlar, etek giydi diye dalga ge蔒n yoldaşlarına surat asamıyor.
Oysa 驆ellikle liberter solla ilişkisi olan erkekler, kendilerini sorgulamak bir yana dursun, toplumsal cinsiyet rollerine neredeyse sarılıyor. İronik sloganlar (savaşın savaşın bok war bok war, hop hop devlet top devlet vs.)... futbolla ilgilenmek, takım tutmak, futbol oynamak, futbolu sevmeyeni sevmemek, futbol tartışmak... Tartışmalarda, ancak k踙k bir 蔞cuğun yapacağı veya yapınca hoş g顤lebileceği kadar kstahlaşmak, sinirlenmek ve hakarete başvurmak... Gey erkekleri k踙msemek, kadınları k踙msemek, televizyonda feminen erkek şarkıcı g顤nce kıkırdamak... Delikanlılığın kitabının i蔒riği zerine tahminde bulunmak... Oğlan 蔞cuğu gibi davranmak...
Feminizme bir bi蓾mde ikna olmuş erkekler de, kadın sorununu artık tamamen kadınların sorunu olarak g顤yor. Yani, konuya olan btn ilgilerini ve sorumluluklarını yitiriyorlar. Madem kadın sorununun 驆nesi kadınlar, o zaman bırakalım yapsınlar, bırakalım ge蓧inler anlayışı, kadın kurtuluş hareketine inanan erkekler arasında 蔞k yaygın. Anti-feminist erkekler ise, pozitif ayrımcılığı olabilecek en adaletsiz durum olarak g顤yor. 琈le ki, onlara kalsa, otobse binen her kadının tacize uğrama ihtimalinin bir hayli yksek olmasının yarattığı adaletsizlik, pozitif ayrımcılığın yanında hi kalır. Hani dnyayı beraber değiştirecektik? ドmaşırlarını annesine yıkatıp evini sevgilisine temizleten erkeklerle mi değiştireceğiz dnyayı? Cinsel organından silahı gibi bahsedip, burjuvaziye siktiri 蔒ken erkeklerle mi devrim yapacağız? Biz kendimizi değiştirmeyeceksek, bizi kim değiştirsin istiyoruz? Kimseye tecavz etmeyince, sevgilinin suratına iki tokat atmayınca btn rollerden vazge蔂iş mi oluyoruz?
Kaldı ki, toplumsal cinsiyet rollerinden kurtulmak sırf anti-kapitalist kadınların hayatını kolaylaştırmak i蓾n değil, 顤gtlenmek i蓾n de gerekli. Bir蔞k erkek, yukarıda anlattığım gibi davranırsa emek蓾 sınıflara daha rahat ulaşacağını dşnyor. Ancak emek蓾 sınıfları b騽le tanımlamak, aık蓷sı bana byk basının 蔞ğunluk ya da sokaktaki adam tanımlamasını hatırlatıyor. Basın bize 蔞ğunluk diye ne g飉terir? Trk, orta sınıf, erkek, heteroseksel, muhtemelen evli... Peki sol bize 蔞ğunluk diye neyi g飉teriyor? Erkek, gen ve hatta ğrenci, futbol seven, bira seven, heteroseksel, kfreden, LeMaN karakterleri gibi konuşan... Oysa hepimiz biliyoruz ki, emek蓾 sınıflar bu değildir. En azından yarısı kadındır ve ev işinden anlar, romantik hik漧eler ilgisini 蔒ker, eşcinselse bile farkında değildir ya da gizlemek zorundadır, kfr sevmez, şiddet sevmez (zaten kocası onun yerine sever), i蔝i i蔒n adam sevmez, futbol sevmez... Bu ve bunun gibi bir sr korkun, kadınsı, dişil 驆ellikle dolup taşmaktadır.
Devrimcilerin en 霵emli sorumluluklarından birinin, emek蓾leri devrim yapmak i蓾n 顤gtlemek olduğuna inanıyorum. Erkekler bunu sadece kendilerine benzeyenlerle yapmak istiyorlarsa bile bunun devrimcilikle bir alakası yok. Zira biz feminist kadınlar 顤gtlenirken, kendimize benzeyen benzemeyen tm kadınlarla ilişkiye ge蓾yoruz. Bunun i蓾n sınıfsal, cinsel y霵elimlere karşı veya ırksal 霵yargılarımızdan arınmaya 蓷lışıyoruz. Kapitalizme karşı ger蔒kleşecek bir devrim 顤erken de, bundan farklı bir yol se蔒rsek, arzu ettiğimiz eşit, adil, 驆gr dnyaya asla kavuşamayacağımızı dşnyorum.

Related Link: http://www.anarsistkomunizm.org/kkn/index.php?option=co...id=38
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Employees at the Zarfati Garage in Mishur Adumim vote to strike on July 22, 2014. (Photo courtesy of Maan workers union)

Front page

Loi travail 2017 : Tout le pouvoir aux patrons !

En Allemagne et ailleurs, la r廧ression ne nous fera pas taire !

El acuerdo en preparacion entre la Union Europea y Libia es un crimen de lesa humanidad

Mourn the Dead, Fight Like Hell for the Living

SAFTU: The tragedy and (hopefully not) the farce

Anarchism, Ethics and Justice: The Michael Schmidt Case

Land, law and decades of devastating douchebaggery

Democracia direta j! Barrar as reformas nas ruas e construir o Poder Popular!

Rese鎙 del libro de Jos Luis Carretero Miramar Eduardo Barriobero: Las Luchas de un Jabal (Queimada Ediciones, 2017)

An嫮ise da crise pol癃ica do in獳io da queda do governo Temer

D鋊 maintenant, passons de la d嶨iance la r廥istance sociale!

17 maggio, giornata internazionale contro lomofobia.

Los M嫫tires de Chicago: historia de un crimen de clase en la tierra de la democracia y la libertad

Strike in Cachoeirinha

(Bielorrusia) ‥ibertad inmediata a nuestro compa鎑ro Mikola Dziadok!

DAFın Referandum 閌erine Birinci Bildirisi:

Cajamarca, Tolima: consulta popular y disputa por el territorio

Statement on the Schmidt Case and Proposed Commission of Inquiry

Aodhan R甐rd壾n: Playing The Big Man in America

N鏀 anarquistas saudamos o 8 de mar蔞: dia internacional de luta e resist瘽cia das mulheres!

畤grlğmz Mcadelemizdedir

IWD 2017: Celebrating a new revolution

Solidarit avec Th廩 et toutes les victimes des violences polici鋨es ! Non la loi S嶰urit Publique !

Solidaridad y Defensa de las Comunidades Frente al Avance del Paramilitarismo en el Cauca

2005-2017 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]