user preferences

New Events

Yunanistan / Trkiye / Kıbrıs

no event posted in the last week

Avrupa Birliği ve Kyllk

category yunanistan / trkiye / kıbrıs | miscellaneous | opinion/analysis author Monday February 26, 2007 05:09author by Levent Tokauthor email karakizilnotlar at yahoo dot com Report this post to the editors

Kara Kızıl Notlar Ekim-Kasım-Aralık 2006 Sayısından alınmıştır.

İdeolojik argmanların dizgelenişinde ortaya reel ekonomik farklar ortaya ıkar. Bu aıdan da kapitalizm diğer ekonomik sistemlere gre daha toplu ve idareci hareket etme niteliğine sahiptir. Bu toplu ve idareci yaklaşımla kapitalizm bugn dnyayı kasıp kavuran ve ideolojik terminolojileri alt st eden postmodernizmin direktiflerini birebir toplumlara uygulamayı başarmak zeredir.

Bu başarının altında yatan bir st satırda belirttiğim zere postmodernizmdir. Liberal ekonomik verilerin likide edildiği ve eski tabirle retime ynelik olarak regle edilen krın borsa sermayesine yedeklendiği ortamda kapitalizm aklını alıştırmıştır.1 İşleyiş yasalarına bağlı bir biimde literatrleri revize etmiş, muhalif grş ve biimleri2 alt kltr teranesi altında kendisine yedeklemiştir. Bu yedekleme ile işleyiş yasalarına bağlı harekatının ikinci blmne gemiş ve kreselleşme denilen ancak blgesel egemen kampların bir atı rgtlenmesinden başka bir şey olamayan yeni dnya dzeni ile yasama gcn kullanmaya başlamıştır.

İktidar erkleri sz konusu olduğunda hibir zaman yasama kapitalizmin elinde şimdiki kadar şiddetli bir gce erişememişti. Son dnemde gelişen ve kapitalizmin kendi muhaliflerine de enjekte etmeye alıştığı brokratik deformasyon postmodernizmin yarattığı ideolojik boşluğu doldurma işini becerdi. Bir yandan bir silah olarak yasama erki ile kullanılan ve bir yandan da muhalifleri de iine alan bu brokratik organizasyon peki kapitalizmin ne işine yaradı? Sadece postmodern aıkların kapanması ya da dşmanın bozguna uğratılması pahasına mı işleyişe konuldu?

Hibir cevabın tek baş ına cevap olmadığını syleyen ve bu nedenle de ideolojik argmanların dizgelenişinde ortaya ıkan reel ekonomik farkların sadece yaklaşım sorunu olduğunu iddia ederek terminolojik kafa karışıklığı yaratan kapitalizm ideologlarının sylediğine dikkat kesilmek gerekmektedir. Kapitalist ideolog terimlerin varolan biimden değil varolan biimin terimden tretilmesi gerektiğini savunur ve idealizmi canı tutmaya alışır. Ancak canlı tutulması gereken ekonomik durumlar sz konusu olunca insandır. Kapitalizm bu szn zyle ldrr. Ya nasıl?

Kapitalizmin ya da kapitalist ideologun dediği gibi kapitalizm son on yıllık dneminde idealizmi hortlatmaya abalamış ve kendi ekonomik varyasyonlarını da bu aba zerine kurmuştur. Her şeyi kılıfına yani kendisine uydurma alışmaları gtmştr kapitalizm. Bunu yaparken de ideolojik ekonomik stnlğn perinleme abasındandır.

Bu stnlğ kreselleşme paralelinde srdrmeye de dikkat eden kapitalizmin bugn blgesel kampların atı hareketi haline gelen kreselleşmesinde AB nemli bir yer tutmaktadır. Zira AB İngiliz emperyalizminin uyanışı mı yoksa Alman yayılmacılığı ve faşizminin canlanması mı, Avrupa kaybettiği dnya liderliğini mi geri istiyor soruları ya da cevaplarının da tesinde AB bugn dnya kreselleşmecileri iin ve blgedeki gelişmeler ve bunlarla olan yakın bağları nedeniyle Trkiye aısından ok nemli bir yerde.

İlişkileri ok zaman tedirgin ve karşılıklı gerginlik iinde gerekleşen bir ikili olan AB ve Trkiye ilişkilerinin tarihinin ABnin kknde yatan kmr ortaklığı3 ile başladığını sylemek yanlış olmaz. Ankara antlaşması ile başlayan ve neredeyse kırk iki yılı bulan ilişki srecinin en sancılı ve AB aısından da en karlı dnemine girildi. Katılım ortaklığı belgeleri, dnem başkanlarının szleri, yelik mzakereleri gibi tam katılım ynnde telaffuz edilen kavramlar başımızı dndrmeye başladı. Marksistinden, anarşistine; Krtnden İslamcısına kadar birok evre ve grup sermayedarlar gibi sevinmeye başladı.

İnsan hakları ve demokrasi gibi Fransız ihtilali kavramlarını sanki yeni bulmuş gibi reklam eden kapitalizm ekonomik verilendirmeyi kapalı kapılar ardında yaparken bu ok ekici kavramlarla byk bir akıl tutulması yarattı.

Trkiyedeki muhalif hareketler bile işkence davalarında ya da başka herhangi bir sorunda bu rgtn mercilerine başvurmaktan ekinmedi.

Kapitalizmin yarattığı kafa karışıklığı ideolojik alanda bu şekilde amaca giden her yol mubahtır mantığı ile ortaya ıkarken ekonomik verilerin yarattığı durumlar salt geri itildi.

AB ile Trkiye arasında yapılan pazarlıklarda son dnemlerde fındık mitingiyle aığa ıkan ancak farklı blgelerde farklı şekilde ve sessiz sedasız yaşanan bir sıkıntı gndeme geldi. Ekonomik bir durum olduğu iin pek gze arpmamıştı.

AB Trkiyeden kyl nfusunun % 40tan % 10a indirilmesini istiyor. Bu da destekleme alımlarından tutun da diğer tm tarım sektr alanlarında gemişteki devleti uygulamanın terk edilmesini ieriyor. Ancak tarım olarak modern tarım ara ve gerelerinden ve yeterli sulama imknından yoksun olan Trkiyeli ifti rn maliyeti ile yeni dnemi karşılayamıyor. Bunun yanında da rn ve pazar lke iinde yer almasına rağmen likide edilen kar vergilendirilemeden lke dışına ıkıyor. Sonuta da lke iindeki retici g zayıflatılırken bu yasama eliyle ıkarılan yasalarla yapılıyor. Ky hizmetleri kapatılıyor, su işleri yarı yarıya tasfiye ediliyor. Byk umutlarla yapılan GAP projesi hibir işe yaramaz hale geliyor. nk pazarlık byle. Kyl nfus azalacak ve giderek ucuzlayan bir iş gc piyasası yaratılacak. lke Avrupanın retim sahasına evrilecek. Peki kyl nfusu nasıl azalacak?

Aslında bu yazılanları AByi ABD yaparak yazsaydık ellili yılların Adnan Menderes hkmeti ve Marshall yardımı yazısı ıkarabilirdik. nk tarih benzeşim sreleri ile devreder. Bugnk panaroma da neredeyse benzer. YTL devalasyonu ABD ve AB ile her şey yolunda sylemleri, duble yol, temiz evre, nakit alışın naraları ile Adnan Menderes zamanının st tozu, yol ve traktr harekatları ve milletin eline para geecek, hem de tomar tomar sylemleri benzeşmiyor mu? Yıllar, partilerin adları ve yzler farklı, koşullar farklı ancak durumun yarattığı vahamet aynı.

Adnan Menderes zamanının sylemleri, Adnan Menderes zamanının gz boyayan ilk yılları..

Fakat her şey o gnlerdeki kadar berrak değil. Artık keskinleşen elişkilerin yarattığı gerilimde kırılmalar daha erken yaşanıyor. Ne var ki egemen kolektif kapitalizm medya ve eşitli aralarla kırılmaları gizliyor.

Kırılmalar yaşanmaya ve acıları ekilmeye başlandı. Fındık sorunu birka gn eylem haberi ile televizyonlarda yer alırken 2000 yılından beri geri geri giden fi yat endeksi ile ttn sz bile edilmez bir noktaya geldi.

Geen sene tccarlar ttn başfiyatını 5.60 ytl olarak verdi. Bu 2000 senesine bakıldığında kilodan (2000 yılında) ıkan 8,5 litre mazotun 2,5 litreye inmesi demek. Gel gelelim iftinin ektiği ttn kendi giderini zor karşılarken bu fi yata ekilen ttn karşılığında bu sene (Denizli ve evresindeki ttn on ya da on iki tccar alıp İzmirdeki philip morrise satar) tccarlar başfiyatı 5.90 ytl olarak aıkladı. Bu iftinin giderek bklen belini daha da bkmesine rağmen ifti ekime mecbur kaldı.

Alternatifler iin kooperatiflere başvurmak anlamsız. nk bir zbk yks gibi kooperatifler kredi alıp veren ya da buna aracı olan ve szleşme zamanı tccarın yanında yer alan kurumlara dnd. Binlerce dnm arazide ıkan ve sulama ve hasat parasına satılan ttnn diğer giderleri iftiden ıkmaya başladı. 5.90 YTL fi yat kiralanan tarla parasını da karşılamaz oldu. Kaldı ki bundan da nce tekellerin temsilcisi tccarlar kimin ne kadar ekeceğine karar verir hale geldi. Bu tarla kiralama işini riske etti. nk bir yıl nceden kiralanan tarlaların işe yaramaması durumunda zaten zarar edilen ttn fi yatının acısına bir de tarla kirası eklenmesi tarla kiralama işini de etkiledi. Boş tarlalar ise zararlı otların bymesi ya da erozyon oranında artışa sebep olma olasılığını ykseltti. Ege ve Egenin Akdenize aılan eşiğindeki tarlalarda boşa alma yaygınlaştı. Nadasa bırakılmayan ya da bırakılarak kiracı beklenen tarlalar şehre gle terk edildi.

retici eşitli zm yolları aramaya başlasa da bunların hibiri sonu vermedi. Kanola ve zeytin konusunda yapılan araştırmalar tarlaların belli bir sre dinlenmesini gerektirdiği iin ifti ekime devam etti. 2005 yılına ait destekleme paraları ancak denmeye başlanırken iftiler ve banka arasında aracı bir kuruma dnşen kooperatifler tekellerin boyunduruğu altında kredilendirme yapmaya başladı. Ttn acıdı.

Bunların altında yasama gcyle ortaya ıkarılan ve toplumun her gzeneğine empoze edilmeye alışılan brokratizm, brokratizmin altında da postmodern ekonomik terminoloji var.

Postmodern ekonomik terminoloji de bize emperyalizmi ldğn iddia ettiği tarihin iinden yeni bulmuş gibi sunduğu kavramlarla reklm ediyor.

Notlar:

1 Kapitalizmin ahlakı ideolojisi, aklı da kendisinin işleyiş yasalarıdır. Bu iki kopmaz ilişki alanı postmodernizmle ayrı birer biime indirgenmiştir.
2 Kapitalizme muhalif grşlerin yanı sıra kapitalizmin kullandığı ancak kullanırken sadece bir biim haline getirdiği bazı toplumsal gruplar ve grşler de vardır. Fundemantalizm Trkiye leğinde buna aık bir rnektir. Bir ideolojik aygıt olarak kullanılırken aynı zamanda biimsel bir muhalefet odağı haline getirilen İslami ideolojiyi dşnmek biimden kastımızı aığa ıkaracaktır.
3 Trkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ilişkiler, Avrupa Topluluğu (AT) ile 12 Eyll 1963 tarihinde imzalanan ve 1 Aralık 1964 tarihinde yrrlğe giren Ankara Anlaşmasının temel oluşturduğu ortaklık rejimi erevesinde kurulmuştur

Related Link: http://www.anarsistkomunizm.org/kkn/
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Rojava: Mensaje urgente de un compaero anarquista en Afrin
2005-2018 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]