user preferences

New Events

Bolivia / Peru / Ecuador / Chile

no event posted in the last week

Bolivya Halkı ile Dayanışmaya!

category bolivia / peru / ecuador / chile | emperyalizm / savaş | opinion/analysis author Thursday September 18, 2008 17:40author by Federa誽o Anarquista Gacha - F鏎um do Anarquismo Organizado - FAG - FAOauthor email miasnikov at gmail dot com Report this post to the editors

Latin Amerikanın Geleceği Bolivyada belirleniyor!

Morales hkmetinin siyasal ıkmazı, ancak yasal imk滱ların dışına ıkılarak 踤zlebilir. Latin Amerika niversiteleri ve hkmetleri arasında cilalı milliyet蓾likleriyle sallanan laftan anlamaz Başkan Yardımcısı Linera ve bilindik brokratlarının solunda g蔮 bir siyasal kutup vardır. MASın solu Movimiento Pachakutinın eski gerillalarıdır; El Altoda Coordinaci鏮 Regional; Topluluk Adaleti gibi kurumlar; lkeyi ve atalarının topraklarını Cort廥 ve Pizarronun mirasılarına teslim etme niyeti olmayan devasa bir 顤gtl toplumsal doku g蔮enmektedir.
[Portugu瘰] [Castellano] [Italiano] [English]
ponchos_rojos1_1.jpg


Bolivya Halkı ile Dayanışmaya!

Latin Amerikanın Geleceği Bolivyada belirleniyor!


Bolivyadaki gncel gelişmeler FAG (Gacha Anarşist Federasyonu Brezilya) i蓾nde 顤gtl anarşistleri endişelendirdi. Mesele, ulus蓰 bir 蓾zgisi ve yerlilere dayanan bir tabanı olan bir hkmeti savunmak değil. Ger蔒k mesele, Latin Amerika halkının kitlesel mcadelesinin koşulsuz savunulmasıdır.

Bolivyalı yoldaşlarımızla 2003 yılından beri organik ilişkimizi srdryoruz. Yani Gaz Savaşında halkın zaferinden, Gonzalo Sanchez de Losadanın dşşnden, onu takip eden başkan Carlos Mesanın da dşşnden ve MASın (Sosyalizme Doğru Hareket) se蓾m zaferinden 蔞k 霵ce.

Daha o zamanlarda bile FAG Bolivyadaki siyasal oyunun sert olduğunu ve yasal veya kurumsal sınırlarının olmadığını g顤mşt. Halk İktidarını ("poder popular") inşa etme mcadelesinin 蔒şitli boyutları var ve bugnk Evo Morales ve 翼varo Garcia Linera hkmeti halkın atalarının toprakları stndeki egemenliklerini tekrar kazanmalarından yana olduğunu ifade ediyor. Evo bunu sadece kendisi istediği i蓾n yapmıyor ve Brezilyadaki eski fabrika iş蓾si Lula gibi bankerlerle beraber lkeyi y霵etmiyor. Neo-liberalizmi onlarca defa yenen bu halk bugn karşılaştığı en byk kavganın eşiğinde. Kuzey Perunun eski genel valiliği altındaki pek 蔞k yerli halkı, geleneksel Quechua, Aymara, Guaran, Tupi toplumları ve daha dzinelerce etnik grup; şehirlerin eritme potasında karışan 蔞cukları; El Altonun, Cochabambanın kahramanca direnen madencileri, cocaleroları; La Paz'da sokak sokak savaşanlar Bunların hepsi dşmanı defalarca yendi. Bu insanlar; toplumsal dokunun 顤gtllğ, komnal adaletin uygulanması ve tabandan gelen ittifakları ile 1980lerin 驆elleştirmeleriyle iyice 踙ryen bir siyasi partiler sistemini yendiler. Taşlar ve dinamitlerle ka蓷kı General Hugo Banzerin komutasındaki ordunun hakkından geldiler; dayanışmacı pratikleriyle Brezilyanın nefret uyandıran alt-emperyalist varlığı dahil petrol tekellerinin zehrine karşı koydular.

Bugn mcadele tm lke sathına yayılmış durumda: Yarım Ay olarak adlandırılanTarija, Beni, Pando ve Chuquisaca eyaletlerini kontrol eden ve Santa Cruzdaki byk toprak sahiplerinin, soya 蓾ft蓾lerinin ve uyuşturucu ka蓷kılarının oligarşisine karşı halk mcadele ediyor. Morales hkmeti oligarşinin hedeflerinden biri, ama halkın 顤gtleri ve yerli alternatifleri, toplumsal hayatın geleneksel komnal yaşanışı ve toprakaltı petrollerinin ve doğal kaynakların halkın eline ge蔂esi de 騽le. Yarım Ay eyaletlerinin 驆erklik mcadelesi, 蔞kuluslu şirketlerle ittifak halinde ABD Dışişleri Bakanlığı, CIA ve DEA (Uyuşturucu İnfaz Ajansı) tarafından desteklenen ve Bolivya halkından 蓷lınan paralarla finanse edilen bir darbe girişiminden başka bir şey değildir. 畤erklik i蓾n mcadele eden erkek ve kadınlardan oluşan kalabalıkların 蔞ğunluğu bu oligarşilerin 蓷lışanları, parti yeleri ve destek蓾leridir. Bolivyada hkmet karşıtı sivil itaatsizliğin boyutu ciddi seviyededir. Solda toplumsal protestolar gittik蔒 g蔮enmekte ve onların talepleri Moralesi 顤gtl halkın 蔞ğunluğunun istediklerinin yapmaya zorlamakta. Ama diğer yandan ulusal ve b闤gesel hkmetlerdeki geri 蓷ğrılma referandumlarından başarıyla ıkmış olan oligarşi tm enerjisini kaos ve ekonomik abluka i蓾n harcıyor. La Pazdeki hkmete vergi 鐰emek istemiyorlar; lkenin tm servetini kendi ellerinde tutmak istiyorlar, tıpkı bankaların bizim servetimizi s闣rmeleri ve halkın 2002 Nisanındaki zaferinden 霵ce Venezella petrol şirketi PDVSAnın miskin bir brokrasinin elinde olması gibi. Yoldaşlar, bugn Bolivyada oligarşiye karşı bir mcadele ykselmektedir! Bu, Latin Amerika halklarının kreselleşme maskesini takmış emperyalizmin zincirlerini kırma mcadelesinin bir par蓷sıdır.

Bir nokta tekrar kesin olarak ifade edilmelidir: FAG, bir 顤gt olarak, hi蓫ir devlet蓾 veya burjuva hkmeti desteklememektedir. Desteğimiz, Bolivarcı ve Artigist miraslarını savunmak isteyen halklara y霵eliktir; Venezellanın byyen brokrasisine ve karizmatik liderlerin tipik savrulmalarına karşı gayretle direnen toplumsal kurumların ve taban yapılarının siyasal iradesine y霵eliktir. Ekvadordaki CONAIE (Confederaci鏮 de Nacionalidades Ind璲enas de Ecuador), Venezeladaki ANMCLA (Associaci鏮 Nacional Medios Comunitarios, Libres y Alternatives), El Altodaki kahraman COR (Central Obrero Regional) ve Bolivyanın tm toplumsal hareketiyle aynı saflardayız. Morales hkmetinin siyasal ıkmazı, ancak yasal imk滱ların dışına ıkılarak 踤zlebilir. Latin Amerika niversiteleri ve hkmetleri arasında cilalı milliyet蓾likleriyle sallanan laftan anlamaz Başkan Yardımcısı Linera ve bilindik brokratlarının solunda g蔮 bir siyasal kutup vardır. MASın solu Movimiento Pachakutinın eski gerillalarıdır; El Altoda Coordinaci鏮 Regional; Topluluk Adaleti gibi kurumlar; lkeyi ve atalarının topraklarını Cort廥 ve Pizarronun mirasılarına teslim etme niyeti olmayan devasa bir 顤gtl toplumsal doku g蔮enmektedir.

Yeni bir Ayacucho Savaşı, Yeni bir 1809 Ayaklanması

1809da gen Bolivyalıların cesareti, İspanyalı Charlotte Joaquinanın lkeyi genel valilerce y霵etmesini reddetti. Bu karar, Amerikanın kurtuluş mcadelesini kıtanın kalbinde başlattı. Buna cevaben s闣rgecilere sadık Vali Potosnin askerleri hızla asi kentleri işgal etti. 1824te Ayacucho Savaşında dşman hem siyasal hem de askeri olarak yenildi. Ama siyasal bağımsızlık halkların kurtuluşunu garantileyemez ve tek başına Halk İktidarı, 畤y霵etim ve Siyasal Federalizm getiremez. Nerdeyse 190 yıl sonra aynı mcadele srmekte. Sağ, halk iktidarının ykselişine, devletin halkın doğrudan kontrol altında bir kamusal alana d霵şmesine, burjuva toplumsal denetim aygıtının par蓷lanmasına karşı savaşmakta. Bugn sıra Bolivyada; 2002'de Venezelladaydı; son 11 yılda defa Ekvador halkı başkanları devirdi; 2001 Aralığında Arjantinliler neo-liberalizmi ve onun toplumsal hayatı yok etme planını yendiler. Bugn Latin Amerika halklarının kavgası Bolivya Yarım Ayı Savaşı ile kurtuluşa doğru yol almakta!

Oligarşi Yenilecek!
CIA, DEA, ABD Dışişleri Yenilecek!
Bolivya halkı ulusal hkmetin sınırlarının 飆esine ıkıp Halk İktidarı yolunda yrmeli!
⑽nk neo-liberalizm ve emperyalizm aynı pisliktir!
⑽nk Halk İktidarı ancak mcadele ile kurulur!
Bolivya Halkı ile Dayanışmaya!
Quechua, Aymara, Guaran, Tupi halkları Bolivyanın geleceğidir ya da bu lkenin hi蓫ir geleceği yoktur!
Latin Amerika teslim olmayacak!
Halk İktidarı, 畤y霵etim ve Siyasal Federalizm!

Porto Alegre, 13 Eyll 2008

Uruguay Anarşist Federasyonu (FAU) ile stratejik ittifak halinde
Federa誽o Anarquista Gacha (Gacha Anarşist Federasyonu - FAG)
F鏎um do Anarquismo Organizado (琀gtl Anarşizm Forumu - FAO)

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Neste 8 de Mar蔞, levantamos mais uma vez a nossa voz e os nossos punhos pela vida das mulheres!
2005-2019 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]