preferenze utente

cerca nell'archivio del sito Cerca cerca nell'archivio del sito


Search comments

ricerca avanzata

Prossimi eventi

Greece / Turkey / Cyprus

nessun evento corrispondente!
yunanistan / türkiye / kıbrıs / cinsiyet Wednesday March 08, 2017 16:18 byMeydan
featured image

“Kadın ilk olarak, bedeni üzerinde başka herhangi birisinin hak iddia etmesini reddederek; istemedikçe çocuk doğurmayı reddederek; Tanrı’ya, devlete, topluma, kocaya, aileye ve benzeri şeylere hizmetkârlık yapmayı reddederek. Yaşamını daha basit, ancak daha derin ve daha zengin yaparak. Yani, kamuoyu görüşü ile halkın ayıplaması korkusundan kendisini kurtararak, yaşamın anlamını ve özünü tüm karmaşıklığıyla öğrenmeyi deneyerek. Kadınları oy sandığı değil, ancak bu özgürleştirecektir.”

[English]

yunanistan / türkiye / kıbrıs / repression / prisoners Friday January 20, 2017 23:18 byDevrimci Anarşist Faaliyet
featured image

“Dün yaşadığım ülkede tanklarla toplarla bombalanıp yakılan yıkılan kentler, öldürülen yüzlerce insan, yaralanan ve evsiz kalan binlerce yaşlı, genç, çocuk, kadın ve erkek için göz yaşları dinmemiş, öfke yatışmamışken; tüm bunların failleri kahramanlar olarak gösterilip madalya verildiği görüntüler hafızamızda canlıyken; kentleri yakıp yıkan, insanları öldüren tank ve uçaklar 15 Temmuz’da Ankara ve İstanbul’u hedef aldığında, dünün kahraman failleri bir gecede hain ilan edildi. Binlerce insan hapishanelere dolduruldu, on binlercesinin görevlerine son verildi.

[English] [Ελληνικά] [Italiano]

greece / turkey / cyprus / repression / prisoners Saturday December 24, 2016 03:48 byDevrimci Anarşist Faaliyet
featured image

An investigation was started by Istanbul Chief Public Prosecutor's office about our newspaper related to articles "Both Arrival and Departure of State is From Fear", "Banned Until Further Order", and "Recreating Life" in the 30. issue of our newspaper published on December 2015 with the caption "Banning Everything". The lawsuit following the investigation ended after almost a year of trials.

[Castellano] [Ελληνικά] [Türkçe] [Italiano]

yunanistan / türkiye / kıbrıs / cinsiyet Monday November 28, 2016 16:36 byAnarşist Kadınlar
featured image

17 Kasım günü, AKP’li 6 milletvekilinin hazırlamış olduğu “cinsel istismar” yasa önerisi bu sabah komisyona geri çekilmiş olsa da, gündeme geldiği günden bu yana kadınların tepkisiyle karşı karşıya kalan bu önerinin biz kadınlar için ne demek olduğunu anlamakta fayda var. Hazırlanan öneri ile cinsel ilişkiye rıza yaşını 15’ten 12’ye indirip, sürmekte olan ceza davalarındaki failler ve bundan sonra gerçekleşecek tacizlerin-tecavüzlerin faillerinin, “çocuğun rızası vardır” diyerek cezadan kurtulmasının; cinsel suçların aklanmasının; tacizcilerin ve tecavüzcülerin istismar ettikleri çocuklarla evlendikleri takdirde affedilmesinin; kız çocuklarının 12 yaşından itibaren tacize ve tecavüze maruz bırakılmasının ve çocuk gelinlerin varlığına yasal kılıf uydurulmasının zemini hazırlanmak istenmişti. Henüz bu sabah yasa önerisinin geri çekilmesi ise bir yandan biz kadınların direnerek özgürleşebileceğine dair en somut örneklerden oldu, bir yandan da devletin oyalamacı politikalarının göstergesi.

[English] [Ελληνικά] [Italiano] [Castellano]

greece / turkey / cyprus / miscellaneous Saturday July 16, 2016 14:42 byBlack Rose Anarchist Federation / Federacion Anarquista Rosa
featured image

There is currently a military coup in Turkey. It is not certain what the outcome will be, but tanks are on the streets, soldiers have taken over state television, airports are shut down, and gunfire and explosions have been heard in Istanbul and Turkey. It is clear that a substantial section of the military has taken action against the government and is in control of parts of the country. At this moment there are reports of soldiers killing protesters. Given the historic weakness of the Turkish military as a political power relative to the eras in which it carried out previous coups, there is a strong chance that the government will prevail.

• [ελληνικά]
• [Português]

This page can be viewed in
English Italiano Català Ελληνικά Deutsch
Greece / Turkey / Cyprus

Mon 27 Mar, 06:47

browse text browse image

metanasteusi_mia_eukairia_gia_to_kefalaio_to_paradeigma_tis_elladas_kai_i_prosfati_prosfugiki_krisi.jpg imageΜετανάστευση, ευ_... Mar 26 17:21 by Dmitri 0 comments

Η μπροσούρα Μετανάστευση: Μια ευκαιρία (;) για το κεφάλαιο γράφτηκε ως αποτέλεσμα των συζητήσεων που είχαμε στη συλλογικότητά μας από το Φεβρουάριο του 2015 και μετά. Τα κείμενα παρουσιάστηκαν αρχικά σε μια συνοπτικότερη εκδοχή τους ως εισήγηση σε μια διεθνή συνάντηση (summercamp) αντιεξουσιαστών κομμουνιστών και αναρχικών το καλοκαίρι του 2016. Η μπροσούρα εκδόθηκε σε 500 αντίτυπα τον Φεβρουάριο του 2017 από την προλεταριακή συλλογικότητα Υπόγεια Σήραγγα.

wp_20160611_002_1.jpg imageΣυγχαρητήριο μήν... Mar 24 15:32 by ΕΣΕ Αθήνας 0 comments

Συγχαρητήριο μήνυμα της ΕΣΕ Αθήνας στο Σύλλογο Εργαζομένων Δήμου Θεσσαλονίκης για την επιλογή αποκλεισμού του Χρυσαυγίτικου ψηφοδελτίου από τις εκλογές του σωματείου - ανάρτηση στο μπλοκ

17240259_1861861610696387_2532171986647156223_o.jpg imageNewroz Piroz Be! Mar 22 00:57 by DAF 0 comments

Kawa’nın yüz yıllar önce yaktığı isyan ateşi, devletin Newroz’u yasaklamasına rağmen, Kürdistan’ın dört bir yanında harlanmaya devam ediyor.
Bugün, Demirci Kawa’nın zalim Dehaq’ın karşısına çıkarak “Ey Saray sahibi, seninle adalet için kavga etmeye geldim!” dediği gündür. Bugün, kavganın ve isyanın, direnerek özgürleşmenin günüdür. Bugün, Kawa’nın çıktığı yolda, aynı adalet kavgasıyla; yaşadığımız coğrafyada süren soykırım girişimlerine, kimyasal gazlarla katliamlara, zorla göç ettirmelere ve asimilasyon politikalarına karşı isyanı büyütmenin günüdür. Bugün Newroz’dur!

ese.jpg image"Ατύχημα" εργοτάξ ... Mar 20 15:23 by @ΕΣΕ Θεσσαλονίκης 0 comments

Την Δευτέρα 20 Μάρτη στις 19.00 στην Καμάρα καλούμε σε συγκέντρωση και πορεία για άλλη μια φορά ενάντια στις δολοφονίες εργατών στο βωμό του κέρδους των αφεντικών.
Ακολουθεί το κείμενο για το εργατικό "ατύχημα" στο εργοτάξιο του μετρό στη Καλαμαριά http://ese-thessalonikis.gr/

17270281_1286177794837314_1611122275_n.jpg imageΤύφλα να’ χει το πα&... Mar 20 15:19 by ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΚΗ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ (ΕΣΕ Αθήνας) 0 comments

Την Τρίτη 28/03 δικάζονται επτά συνάδελφοι συνδικαλιστές ενεργά μέλη του Σωματείου Σερβιτόρων Μαγείρων και λοιπών εργαζομένων του κλάδου του επισιτισμού. Οι συκοφαντικές κατηγορίες είναι η ηθική αυτουργία σε απόπειρα εκβιασμού και η απόπειρα εκβιασμού. Αυτό που ονομάζεται εκβιασμός είναι οι διεκδικήσεις των συναδέλφων για δεδουλευμένα και ένσημα και η ακύρωση των εκδικητικών απολύσεων.

vilazografou.jpg imageΗ αλληλεγγύη δεν ... Mar 14 15:15 by Αλληλέγγυοι Λειτουργοί Υγείας 0 comments

Το ξημέρωμα της Δευτέρας 13 Μαρτίου, 130 δικοί μας άνθρωποι αναγκάστηκαν να φύγουν ακούσια από την κατάληψη φιλοξενίας, στο μέχρι τότε και για παραπάνω από ένα χρόνο εγκαταλελειμμένο κτίριο του Δρακοπούλειου κέντρου αιμοδοσίας στην Αλικβιάδου 9, στο οποίο είχαν επιλέξει εκούσια να μείνουν εκεί. Στέλνουμε δε αγωνιστικούς χαιρετισμούς στους συλληφθέντες της κατάληψης της Βίλας Ζωγράφου, έναν τοπικό ακηδεμόνευτο χώρο που επίσης εκκενώθηκε σήμερα. Είναι φανερό ότι το σύγχρονο «αριστερό» υπόδειγμα είναι αυτό της επιτηρούμενης κατασταλτικά συνοδείας και της θεσμικής κηδεμονίας, απέναντι σε ότι είναι ακηδεμόνευτο και αυτοργανωμένο όπως οι δυο καταλήψεις που εκκενώθηκαν σήμερα.

ekkenosialkiviadou.jpg imageΑντιστεκόμαστε - ... Mar 13 20:02 by Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε 0 comments

Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ επιδόθηκε σήμερα τα ξημερώματα σε ένα κρεσέντο κρατικού αυταρχισμού, πραγματοποιώντας μπαράζ επιθέσεων σε κατειλημμένους αυτοοργανωμένους χώρους στις γειτονίες της Αθήνας, συνεπικουρούμενη από την αστυνομία και τις εισαγγελικές αρχές. Πιο συγκεκριμένα, από τις 6:30 το πρωί η κατάληψη στέγης προσφύγων Δρακοπούλειο στην οδό Αλκιβιάδου, η κατάληψη της Βίλλας Ζωγράφου και της Gare (Kαλλιδρομίου) βρίσκονται υπό κρατική κατοχή, μετά από εισβολή των δυνάμεων κατοχής.

image.png imageLa liberación de las hijas del sol y el fuego Mar 11 12:48 by Alejandro Azadî 0 comments

En Kurdistán, la lucha por la liberación de las mujeres es eje de la lucha por la liberación social y nacional kurda. Desde entonces los actos de heroísmo, el dolor por las mujeres caídas y la lucha por la liberación se han combinado de una forma única. Las luchas de las mujeres adquiere doble valor: como esencia y como ejemplo. América Latina es también hija del sol y hermana de los pueblos de Oriente Medio.

socialanarchy_2_m_1.jpg imageΟργάνωση ενάντια... Mar 09 17:54 by Αντώνης Δρακωνάκης 0 comments

Το κείμενο που ακολουθεί, πρωτοδημοσιεύτηκε στο δεύτερο τεύχος της θεωρητικής επιθεώρησης Κοινωνικός Αναρχισμός που εκδίδουν οι ελευθεριακές εκδόσεις Κουρσάλ.
***
Οργάνωση ενάντια στην παρέα
 - Η διαδικασία της υπεραυτονόμησης και οι δομικές αδυναμίες μιας αναρχικής συλλογικότητας
του Αντώνη Δρακωνάκη

anarsistkadinlar031.jpg imageÖzgürlüğümüz Mücadelemizdedir Mar 08 16:18 by Meydan 0 comments

“Kadın ilk olarak, bedeni üzerinde başka herhangi birisinin hak iddia etmesini reddederek; istemedikçe çocuk doğurmayı reddederek; Tanrı’ya, devlete, topluma, kocaya, aileye ve benzeri şeylere hizmetkârlık yapmayı reddederek. Yaşamını daha basit, ancak daha derin ve daha zengin yaparak. Yani, kamuoyu görüşü ile halkın ayıplaması korkusundan kendisini kurtararak, yaşamın anlamını ve özünü tüm karmaşıklığıyla öğrenmeyi deneyerek. Kadınları oy sandığı değil, ancak bu özgürleştirecektir.” [English]

anarsistkadinlar031_1.jpg imageOur Freedom Is In Our Struggle Mar 08 16:14 by Meydan 0 comments

"First, by asserting herself as a personality, and not as a sex commodity. Second, by refusing the right to anyone over her body; by refusing to bear children, unless she wants them; by refusing to be a servant to God, the State, society, the husband, the family, etc., by making her life simpler, but deeper and richer. That is, by trying to learn the meaning and substance of life in all its complexities, by freeing herself from the fear of public opinion and public condemnation. Only that, and not the ballot, will set woman free." [Türkçe]

tumblr_static_tumblr_static_7djoa9v4eaw4ocws4o8ccc400_focused_v31080x675.png imageΟργάνωση ενάντια... Mar 06 18:03 by Αντώνης Δρακωνάκης 0 comments

Όσο, λοιπόν, ο αφορμαλισμός συνεχίζει να επιτελεί τον ρόλο της μεθαδόνης, τόσο το ελληνικό αναρχικό κίνημα θα φαντάζει ένα ασθενικό σώμα, που ενσυνείδητα πασχίζει να συντηρήσει τις εξαρτήσεις του. Κι επειδή η ιστορία, κατά πως φαίνεται, με την έως τώρα πρακτική, μεταφέρεται περισσότερο προφορικά, παρά διαβάζεται από την εκάστοτε γενιά, η αντι-οργανωτική εμμονή ενέχει τον κίνδυνο να καταλήξει ο αναρχισμός στην Ελλάδα μια λέξη «πολιτικά και κοινωνικά ακίνδυνη – ένα απλό καπρίτσιο που θα σκανδαλίζει διασκεδαστικά, τους μικροαστούς όλων των εποχών».


Imágenes de Nusaybin, destruida por las fuerzas turcas imageEl asedio a Xerabê Bava: la invasión turca al Kurdistán Mar 03 10:33 by Alejandro Azadî 0 comments

Pese al brutal asedio a Xerabe Bava y el intento del islamofascista de Erdogan en destruir la resistencia kurda, venceremos! Y con todo el dolor del alma, ante la barbarie y el negacionismo internacional, se otorgará hasta la última gota de sangre revolucionaria: en Xerabe Bava, en Cizre o Sirnak, el pueblo kurdo sabrá oponerse a las horas duras de guerra total declaradas por el Estado turco.

lamia2.jpg image"Κορκονέας" Κορκο ... Mar 02 15:04 by Αναρχική Ομοσπονδία 0 comments

Την απονομή του δικαίου δεν μπορεί να την κάνει ο θύτης. Το κράτος και η αστυνομία δεν μπορούν να κρυφτούν πίσω από έναν "καμένο χαρτί" εντολοδόχο τους. Είναι η ίδια η φύση αυτής της δίκης που εμείς οφείλουμε να αμφισβητήσουμε. Ο Κορκονέας είναι ένοχος για όλους εμάς, είναι ένοχος με το δίκαιο της ταξικής μας θέσης. Το κράτος είναι ένοχο μέσω αυτού. Το κράτος, όμως, δικάζεται και καταδικάζεται μόνο στους δρόμους.

72foto1.jpg imageStop the persecution against the women cleaners Feb 28 14:33 by Initiative for the vindication of the struggling women clean 0 comments

On March 13 is put on trial the cleaner Vaso Gova after a complaint of a police officer. The same policeman is already on trial for serious injuries against two women cleaners Evangelia Alexakis and Vaso Gova attacked on July 10, 2014 during a peaceful protest of  fired cleaners to the Ministry of Finance.

turkeysolidarity1_2.jpg imageLigel kesên ku ji bo azadiyê û li hemberî faşîzmê li ber xwe didin, hevgirtin! Feb 23 15:05 by Pêngava Hevgirtina Enternasyonalîst a Rethymnoyê (Gîrît) 0 comments

Rêhevalên hêja, li vê quncika biçûk a dinyayê em li têkoşîna we temaşe dikin. Li hemberî faşîzma ku nahêle hûn li jîngeh û taxên xwe bêhnekê bistînin, em dizanin ku li Tirkiyeyê dîrokeke dirêj û bi rûmet a gelan heye. Em dizanin ku li hemberî pêkutiyan li ber xwe didin û cîhanên nû li jêr şertên gelekî dijwar ava dikin. Em ji têkoşîna we best û cesaretê werdigirin. Bi vê têkoşîna we ya bi rûmet em dizanin ku dê vê ceribandina civakî pêk neyê. Em silavên xwe ji we û ji têkoşîna we re dişînin.

turkeysolidarity1_1.jpg imageÖzgürlük için ve faşizme karşı mücadele verenlerle dayanışma! Feb 23 15:03 by Rethymno (Girit)’deki Enternasyonalist Dayanışma İnisyatifi 0 comments

Sevgili yoldaşlar, dünyanın bu küçük köşesinden cesaretli mücadelenizi seyrediyoruz. Yaşam alanlarınız ve mahallenizde serbestçe nefes almaya izin vermeyen faşizme karşı Türkiye’deki halkların uzun ve onurlu bir mücadele tarihi olduğunu biliyoruz. Yaşadığınız baskılara cesaretinizle yüz vermediğinizi ve yeni dünyaları çok zor durumlar altında yarattığınızı biliyoruz. Mücadelenizden ilham ve cesaret alıyoruz. Sizin bu onurlu mücadelenizle yaratılmaya çalışılan bu toplumsal deneyin gerçekleşmeyeceğini biliyoruz. Size ve direnişinize selamlarımızı gönderiyoruz.

turkeysolidarity1.jpg imageΑλληλεγγύη στους... Feb 23 15:00 by Πρωτοβουλία Διεθνιστικής Αλληλεγγύης Ρεθύμνου 0 comments

Σύντροφοι και συντρόφισσες, από αυτή τη μικρή γωνιά του πλανήτη παρακολουθούμε το θαρραλέο αγώνα σας. Οι λαοί της Τουρκίας έχουν μακρά και ένδοξη ιστορία στον αγώνα ενάντια στο φασισμό, που στιγμή δεν έχει αφήσει να ανασάνουν ελεύθερα τα όμορφα μέρη σας και τις γειτονιές σας. Γνωρίζουμε ότι όχι μόνο αντιμετωπίζετε θαρραλέα την καταστολή, αλλά οικοδομείτε καινούριους κόσμους σε εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες. Αντλούμε έμπνευση και κουράγιο από τον αγώνα σας. Ξέρουμε ότι με τον αξιοπρεπή αγώνα που δίνετε δεν θα επιτρέψετε να περάσει αυτό το κοινωνικό πείραμα. Σας στέλνουμε την πιο ζεστή αγκαλιά μας.

6339818330_975367e68a_b300x225.jpg imageΟ φασισμός τσακί_... Feb 23 03:45 by Ελευθεριακή Συνδικαλιστική Ένωση Ιωαννίνων 0 comments

Αν όμως νομίζουν πως με αυτό τον τρόπο θα ανακόψουν το κοινωνικό κίνημα, τις κατακτήσεις και τους αγώνες του, κάτι έχουν καταλάβει λάθος. Είμαστε διατεθειμένοι να τους βοηθήσουμε. Γιατί θα καταλάβουν τι θα πει να κλείνεις τον δρόμο σε αντιφασίστες, να προστατεύεις τα ναζιστικά καθάρματα και να φυλάς τους εκμεταλλευτές. Θα το καταλάβουν κι από την καλή κι από την ανάποδη!

ahr0cdovl2vzzwhtyxroawfzlmvzcgl2ymxvz3mubmv0l2zpbgvzlziwmtyvmtavmtq1otu1njnfmtczmzyyote2mzyyota5n185mje1mzm2mziwndazodq4ntk3x24tmji1edmwmc5qcgc.jpg imageΤο σχολείο που θέ ... Feb 22 18:08 by ΕΣΕ Εκπαιδευτικών 0 comments

Στην αρχή ήταν ένα προάστιο της Θεσσαλονίκης, ύστερα ένα χωριό στην Ήπειρο, τώρα μια μικρή πόλη της Ημαθίας. Ποια θα είναι η επόμενη μικρή ή μεγάλη τοπική κοινωνία που θα ξεράσει το ρατσιστικό της δηλητήριο σε βάρος των παιδιών των προσφύγων; Ποιοι θα είναι οι επόμενοι νυκοκυραίοι που θα φοβηθούν τον συγχρωτισμό των βλασταριών τους στο σχολείο με παιδιά που έφυγαν από εμπόλεμες ζώνες, διέσχισαν τη θάλασσα και βρέθηκαν να ζητούν άσυλο στοιβαγμένα στα στρατόπεδα εξαθλίωσης του πολιτισμένου κόσμου μας; Και πότε όλοι οι υπόλοιποι, όσοι αντιλαμβανόμαστε ότι ο εχθρός είναι αλλού, θα τους κλείσουμε οριστικά πίσω στις τρύπες τους;

1486395120135_3.jpg imageSolidarietà con Théo e con ogni vittima degli abusi della polizia! No alla legge di "Pubbl... Feb 20 23:12 by Coordination des Groupes Anarchistes 0 comments

La Coordination des Groups Anarchistes (CGA) afferma la propria solidarietà con Théo, che è stato violentato, pestato ed insultato da 4 poliziotti nei giorni scorsi. Affermiamo anche la nostra solidarietà con le persone che hanno mostrato e continuao a mostrare la loro legittima rabbia contro la polizia a Aulnay e nella altre municipalità di Seine-Saint-Denis. Denunciamo l'uso della violenza da parte della polizia contro i manifestanti, in particolare i colpi di avvertimento con proiettili veri durante la notte tra il 6 e 7 febbraio, come pure tutti gli arresti e le detenzioni criminali. Sabato 11 febbraio è stata organizzata una manifestazione contro la violenza della polizia ed in solidarietà con Théo in tutta la Francia. Migliaia di persone si sono radunate davanti al tribunale di Bobigny dove la repressione è stata molto dura. [Français] [English] [Castellano]

16426075_1841964542686094_3875616516575574301_n_1.jpg imageUmut Fırat Süvarioğulları, il rivoluzionario anarchico in carcere, ha messo... Feb 20 23:06 by Devrimci Anarşist Faaliyet 0 comments

Umut Fırat Süvarioğulları, il rivoluzionario anarchico in carcere nonchè editore del giornale anarchico Meydan ha messo fine allo sciopero della fame che aveva iniziato l'11 dicembre 2016, contro le condizioni di detenzione dello Stato d'emergenza (SOE) a cui era sottoposto all'interno della prigione di Izmir Yenisakran T Type numero 4, dove era stato "trasferito per l'esilio", costretto insieme ad altre 20 persone a stare in una cella da 14 persone e a dormire su letti sporchi di sangue, in condizioni di continue pressioni psicologiche, tortura e mancato riconoscimento della sua identità di rivoluzionario anarchico. [Türkçe] [English]

anarchist_women.jpg imageA Call From Anarchist Women / İstanbul Feb 16 02:25 by Anarchist Women 0 comments

To all women comrades all around the world,

The next issue of our monthly newspaper Meydan is going to be prepeared by Anarchist Women, as for all March issues. In this issue we're going to focus different topics; violence against women, violence as a state policy, crisis of the state and capitalism...

In this issue, we are also planing to give place to our women comrades all around the world for solidarity messages about 8th March.
While we are resisting patriarchy, we're trying to organise women solidarity against all form of power (violence,capitalism, militarism etc...) for becoming free.

In this context, we're waiting to hear your (women comrades from anarchist organistaions and women organisations) message about the importance of women solidarity and 8th March, to publish them in our paper. As we will publish the solidarity messages of other women organistaions and women comrades from anarchist organisations, we will be appreciated to get yours.

You can contact with; anarsistkadinlar@gmail.com

Long live to women solidarity!

16602769_1841985462684002_7570215785476275251_n.jpg imageRevolutionary Anarchist Prisoner Umut Fırat Süvarioğulları Ended His Hunger... Feb 15 01:02 by Devrimci Anarşist Faaliyet 1 comments

Revolutionary Anarchist prisoner and Anarchist Meydan Newspaper writer Umut Fırat Süvarioğulları has ended his hunger strike action that he started on December 11, 2016, against the conditions of State Of Emergency (SOE) he was exposed in Izmir Yenisakran T Type Prison number 4, where he was "transferred for exile", being forced with 20 people to stay in 14 person cells and sleep on torn beds with blood, against continued pshycological pressure, torture and unrecognition of his revolutionary anarchist political identity, on its 55. day. [Türkçe] [Italiano]

16426075_1841964542686094_3875616516575574301_n.jpg imageDevrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları’nın Açlık... Feb 15 01:00 by Devrimci Anarşist Faaliyet 0 comments

Devrimci anarşist tutsak ve Anarşist Meydan Gazetesi yazarı Umut Fırat Süvarioğulları, “sürgün sevki”nin gerçekleştiği İzmir Yenişakran 4 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde maruz kaldığı OHAL koşullarına, 14 kişilik odalara 20 kişi yerleştirilmesine, parçalanmış kanlı yataklarda yatılmaya zorlanmasına, psikolojik baskının ve işkencenin sürekli bir şekilde devam ettirilmesine ve devrimci anarşist siyasi kimliğinin yok sayılmasına karşı 11 Aralık 2016 tarihinde başlattığı açlık grevi eylemini 55. gününde sonlandırmıştır.[Italiano] [English]

ese.jpg imageΤα δεδουλευμένα `... Feb 14 15:38 by Διακλαδική ΕΣΕ Αθήνας 0 comments

Να δοθούν άμεσα τα δεδουλευμένα στους εργαζόμενους/ες της ιδιωτικής κλινικής «ΝΕΟ ΑΘΗΝΑΙΟΝ», όχι άλλος εμπαιγμός από αφεντικά και κράτος. Η εργοδοσία άφησε άνεργους, απλήρωτους και ανασφάλιστους τους εργαζόμενους/ες της ιδιωτικής κλινικής «Νέο Αθήναιον» και συνεχίζει να πράττει το ίδιο, το κράτος μέσω των συναρμόδιων Υπουργείων, στην συγκεκριμένη περίπτωση, Υγείας και Εργασίας.

antipnoia_net.jpg imageΠολιτικό Κάλεσμα... Feb 14 15:35 by Αναρχική Πολιτική Οργάνωση 0 comments

Αντικρατικό - αντικαπιταλιστικό - αντιφασιστικό κάλεσμα στη δίκη της Χρυσής Αυγής τις ημέρες εκδίκασης της υπόθεσης για την επίθεση στο αναρχικό-αντιεξουσιαστικό στέκι αντίπνοια Τρίτη 14 Φλεβάρη, 9.00, Εφετείο

b53e7b02b43fd9a184e4595fcef86472.jpg imageNous voulons un salaire, pas un travail insignifiant! Feb 09 16:59 by Assemblée des employés et des chômeurs sur la place Syntagma 0 comments

Nous demandons un salaire en sachant que même dans des conditions «idéales» le salaire est une fraude, un mensonge, une exploitation. Notre objectif ultime est l’expropriation de toutes les richesses que nous produisons et qui sont volées par les patrons. Cette expropriation, en même temps, dissoudra la forme de la marchandise.
Contre une acceptation misérable et fataliste de la réalité telle qu’elle est apparait dans nos conversations quotidiennes, nous allons enfin nous préparer au combat, en disant d’abord: «Nous voulons un salaire, pas un travail insignifiant!

1398183250.jpg imageΚύπρος: Συμβουλι^... Feb 08 17:08 by Γιώργος Κολέμπας 0 comments

Το κυπριακό πρόβλημα υπάρχει και είναι άλυτο εδώ και πολλές γενιές. Η δυσκολία του εκφράζεται και με τη λαϊκή ρήση που επαναλαμβάνεται όταν δεν υπάρχει συμφωνία σε κάτι: «λες και έχουμε να λύσουμε το Κυπριακό!», αναφωνούμε.
Εξαιρετικό άρθρο του Γιώργου Κολέμπα, από το ιστολόγιο τοπικοποίηση

biomet.jpg image4 χρόνια αυτοδιαχ ... Feb 05 18:16 by Σ.Ε. ΒΙΟ.ΜΕ 0 comments

Ας βάλουμε το λιθαράκι μας όλοι μαζί συναγωνιστές, εργάτες και αλληλέγγυοι να ξανανάψουμε τα φουγάρα των εργοστασίων, να ξαναπάρουν μπρος οι μηχανές να νιώσουμε των ιδρώτα στο μέτωπο μας και να θρέψουμε τις οικογένειες μας με το μεροκάματο. Που αυτή την φορά όμως θα έχει μια βασική διαφορά, θα είναι μεροκάματο ελευθερίας και όχι της σκλαβιάς!

più >>
© 2001-2017 Anarkismo.net. Salvo indicazioni diversi da parte dell'autore di un articolo, tutto il contenuto del sito può essere liberamente utilizzato per fini non commerciali sulla rete ed altrove. Le opinioni espresse negli articoli sono quelle dei contributori degli articoli e non sono necessariamente condivise da Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]