user preferences

Halklarla Savaşan Devletler Kaybedecek

category yunanistan / türkiye / kıbrıs | emperyalizm / savaş | feature author Thursday January 25, 2018 18:21author by DAF - Devrimci Anarşist Faaliyet Report this post to the editors

featured image

Afrin, Afrinlilerindir. Afrin’de yaşayan halklar, bu topraklarda ölmüş ve bu topraklarda doğmuşlardır. Orada yaşamak, herhangi bir planla programla alakalı değildir. Bir strateji olarak Afrin’de değillerdir. Afrin onlar için su, ekmek , aş, oyun, öykü, arkadaş, dost, sevgili, sokak, ev, mahalledir. Devlet içinse sadece bir stratejidir. Afrin ve Afrinlileri umursamayan bir strateji.

[English] [Castellano] [Ελληνικά] [Français] [Italiano]


Halklarla Savaşan Devletler Kaybedecek

Afrin, Afrinlilerindir. Afrin’de yaşayan halklar, bu topraklarda ölmüş ve bu topraklarda doğmuşlardır. Orada yaşamak, herhangi bir planla programla alakalı değildir. Bir strateji olarak Afrin’de değillerdir. Afrin onlar için su, ekmek , aş, oyun, öykü, arkadaş, dost, sevgili, sokak, ev, mahalledir. Devlet içinse sadece bir stratejidir. Afrin ve Afrinlileri umursamayan bir strateji.

Şimdi Suriye’nin parçalanmasıyla sonuçlanan ve bölgede bir çok devleti parçalayacak olan Enerji Savaşı’nın bir stratejisidir Afrin saldırısı. Devletler, bu savaşları “vatandaşları için” yaptıkları yanılgısını yaratırlar. Vatandaşlarını bu yanılgıya inandırabilmek içinse milliyetçi muhafazakar bir propaganda yaparlar. Bu, içeride de dışarıda da kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. İçeride seçimlerde oy için gerekliyken dışarıda masalardaki rant için geçerlidir. Enerji kaynaklarının çıkarılması, taşınması, satılması gibi tamamen ticari bir sürecin tartışmasını yaşayan yöneticiler, kazanımlarını arttırabilmek için tüm malzemelerini kullanırlar. Tüfek, tank, uçak sayısının önemli olduğu bu tartışmalarda, en önemlisi asker sayısıdır. Asker bir malzemeden farksızdır. İşte bu milliyetçi muhafazakar yanılgının yaratılması da bundandır.

Kim birileri daha çok kazansın diye bir savaşa katılır ki? Kim her zaman her yerde devlet ya da şirketlerce satılan, damlası ekmekten pahalı olan benzin için savaşır? Bir litre benzin zammında her şeyin zamlandığı gerçeğiyle yaşayan bizler, hep kaybeden bizler, neden hep kazananlar için savaşalım ki? Gerçekte kimse savaşmaz bunlar için. Bu gerçeği bildikleri için ihtiyaçları var milliyetçiliğe, muhafazkarlığa.

Şimdi gazetelerden televizyonlardan yanılgı sloganları “Milli, milli, milli!”, “Milli irade, milli birlik” haykırılıyor. Asla açıkça söyleyemezler şunu; “Biz üçün beşin peşindeyiz”, “Savaşın ya da savaşmayın, size benzini de her şeyi de satacağız. Size ürettireceğiz, size tükettireceğiz, sizi sömüreceğiz.” İşte devletlerin planı, programı, stratejisi, savaşı budur. Biz halklar -zorunlu olarak devletlerin vatandaşları olanlar- her şeyi değiştirebiliriz. Bugün Afrin halkı bunu değiştirdiği için özgürce yaşamaktadır. Kobanê’de, Cizire’de, Chipas’ta değiştirildiği gibi. İşte halkların savaşıyla devletlerin savaşı arasındaki önemli fark da budur. Devlet, savaşında kendi sisteminin daha çok kazanması, daha çok kazanması için kuralsızlığıyla saldırır. Tanklarıyla, uçaklarıyla bombalar. Yaralar, öldürür, katleder ve tüm yaşamı tutsaklaştırmak ister. Halklar savaşında ise özgürlük vardır.

İki gündür Afrin’e atılan her bomba, atılan her mermi özgürlüğe atılmaktadır. Masada payını artırmak isteyen TC, Afrin saldırısını başlatmıştır. Milliyetçi ve muhafazakarlıkla yaratılmış bu yanılgıya kurulmuş bir stratejidir. Tamamen bir seçim stratejisidir. Tamamen bir ticari stratejidir. Devletin savaşı bir stratejidir. Halkların savaşı ise özgürlüktür. Ve özgürlüğü için savaşan bir halkı, hiç bir devlet yenemez.

DEVRİMCİ ANARŞİST FAALİYET

Related Link: http://www.anarsistfaaliyet.org

This page has not been translated into 한국어 yet.

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
George Floyd: one death too many in the “land of the free”

Front page

Comment arrête-t-on un coup d’État ?

How Do We Stop a Coup?

Η Δυστοπία ως εμπόρευμα

XVI Seminario Militante. Pensamiento anarquista latinoamericano

Σημειώσεις για την τηλεργασία

Posición frente al plebiscito, proceso constituyente y asamblea constituyente.

O ocaso da Escola de Defesa Sul americana, um fracasso planejado da integração regional em âmbito securitário

Ciriaco Duarte - Ο αναρχισμός στην Παραγουάη

Μνήμη David Graeber

“Cristofobia” ou a simples subserviência: o discurso de Bolsonaro na ONU

Η Αναρχική Κομμουνιστική Πολιτική Οικονομία

Solidariedade aos/às 51 antifascistas presos em Tessalônica, Grécia, em 16 de setembro de 2020.

Book Review: Unflattering Photos of Fascists

Aλληλεγγύη στους 51 αντιφασίστες της Θεσσαλονίκης

Balance movilización nacional del 21 de septiembre de 2020

Déclaration internationale de solidarité aux 51 antifascistes arrêté-es à Thessalonique, en Grèce, le 16 septembre 2020.

Η αναρχοκομμουνιστική οργάνωση Die Plattform

Book Review: 'For Workers' Power'

Solidarietà ai 51 antifascisti arrestati a Salonicco il 16/9/2020

Solidaridad con los/as 51 antifascistas que fueron arrestados en Tesalónica, Grecia el pasado 16 de septiembre de 2020.

International statement of solidarity with the 51 anti-fascists who were arrested in Thessaloniki, Greece, on 16/9/2020.

Αναρχισμός στην Οθωμανική Αυτοκρατορία

Donald Trump: A New Emperor of the Lumpenproletariat?

September 2020 Kate Sharpley Library Bulletin online

© 2005-2020 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]