user preferences

New Events

Yunanistan / Türkiye / Kıbrıs

no event posted in the last week

Halklarla savaşan her devlet kaybedecektir!

[English] [Français]

category yunanistan / türkiye / kıbrıs | emperyalizm / savaş | feature author Friday October 11, 2019 03:57author by Devrimci Anarşist Faaliyet - DAF Report this post to the editors

featured image

TC Devleti bir kısmını işgal ettiği coğrafyaya, yeni tezkere ile yeniden “kendi toprak bütünlüğünü korumak” bahanesiyle girmeye karar verdi. Devletin başındakiler barıştan bahsetmekten utanmadığı gibi, kendi çıkarları için başlattığı savaşın ismini koyarken de utanmadı. “Barış Pınarı” adı verilen savaş operasyonunda savaş uçakları, hedef gözetmeyen hava saldırıları başta olmak üzere, hemen devreye sokuldu. Bütün bunlar TC Devleti’ni sözde “kınayan” devletlerin ve kamuoyunun gözleri önünde gerçekleştirilmeye başlandı.

[English] [Français]

Read also (in English) : Solidarity With People In Rojava, Denouncing Turkish State And United States Allies - Kurdish-speaking Anarchist Forum (KAF) [Français]


TC Devleti tankı, topu, savaş uçağı, savaş çığırtkanları ve düşmanlıkla doldurulmuş eski politikalarıyla yeni bir savaşın peşinde.

Yaşadığımız topraklarda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı verilen değişikliklerden sonra neredeyse hiç çalıştırılmayan Meclis, bu kez savaş gündemiyle hemen toplandı. Mecliste eller savaş için kalktı. Erdoğan’ın “80 milyon insanı felakete sürüklediğini” her fırsatta dile getirenler, bu kez savaşa destek noktasında tereddüt etmedi.

Suriye coğrafyasında birçok devletin zamanla kendisine bir yer edindiği savaşın başlamasının üzerinden 10 yıl bile geçmemişken; TC Devleti de birçok devletin yaptığı gibi, savaşın başlaması ve yaygınlaşmasında hiç rolü yokmuş gibi davranmaya devam ediyor.

TC Devleti bir kısmını işgal ettiği coğrafyaya, yeni tezkere ile yeniden “kendi toprak bütünlüğünü korumak” bahanesiyle girmeye karar verdi. Devletin başındakiler barıştan bahsetmekten utanmadığı gibi, kendi çıkarları için başlattığı savaşın ismini koyarken de utanmadı. “Barış Pınarı” adı verilen savaş operasyonunda savaş uçakları, hedef gözetmeyen hava saldırıları başta olmak üzere, hemen devreye sokuldu. Bütün bunlar TC Devleti’ni sözde “kınayan” devletlerin ve kamuoyunun gözleri önünde gerçekleştirilmeye başlandı.

ABD, kendi askerlerini çekerken sonu gelmeyen savaşların bu kez “kendileri için bittiğini” ilan ediyor. Ve Avrupa’nın geri dönüşlerini kabul etmediği IŞİD’lileri TC’nin kabul etmesi gerektiğini de ekliyor.

Yaşadığımız topraklarda yoldaşlarımız, kardeşlerimiz, arkadaşlarımız katledilerken seyreden ve bu katliamların önünü açarak katledilmelerinde işbirliği içinde olan devlet, şimdi de IŞİD’lilerin gardiyanlığını üsteleniyor. Bu topraklarda yaşanmış en büyük katliamlardan birinde, barış için toplanan 100’den fazla insanımızın katledildiği 10 Ekim Katliamı’nın yıldönümünden bir gün önce başlatılan bu savaş yeni katliamların habercisi.

Devletin kontrolündeki medya da bu savaş politikasına çanak tutuyor. Çok değil daha birkaç ay önce göçmen karşıtı söylemlerinde Suriyelilerin “yaşadığımız topraklarda ne işi olduğunu” soran medya, TC Devleti askerinin Suriyelilerin yaşadığı topraklarda ne aradığını sormuyor. Görevi “gerçekleri halka aktarmak olduğu” iddia edilen medya, savaş çığırtkanlığı yapmaya devam ediyor, yaşanan katliamları görmezden geliyor. TC Devleti’nin savaş politikasını meşrulaştırmaktan başka bir “haber” yapamayan medya, hamaset söylemleriyle yalanlarına devam ediyor.

İktidarların kendi çıkarları için çıkarttıkları bütün savaşlar, katliamdır. Milliyetçi ve militarist politikalarla yükseltilen her savaş, katliamdır. Ezilen halkları hedef alan her mermi, her bomba, özgürlüğü hedef almıştır.

Özgürlüğü hedef alan her savaş, kaybedilmeye mahkûmdur.
Ne bu savaşı kazanabilir ne de yaşattıracakları katliamları meşrulaştırabilirler.

Halklarla savaşan her devlet kaybedecektir!

Devrimci Anarşist Faaliyet

Related Link: https://anarsistfaaliyet.org/bildiriler/halklarla-savasan-her-devlet-kaybedecektir/
This page can be viewed in
English Italiano Deutsch

Front page

Reflexiones sobre la situación de Afganistán

Αυτοοργάνωση ή Χάος

South Africa: Historic rupture or warring brothers again?

Declaración Anarquista Internacional: A 85 Años De La Revolución Española. Sus Enseñanzas Y Su Legado.

Death or Renewal: Is the Climate Crisis the Final Crisis?

Gleichheit und Freiheit stehen nicht zur Debatte!

Contre la guerre au Kurdistan irakien, contre la traîtrise du PDK

Meurtre de Clément Méric : l’enjeu politique du procès en appel

Comunicado sobre el Paro Nacional y las Jornadas de Protesta en Colombia

The Broken Promises of Vietnam

Premier Mai : Un coup porté contre l’un·e d’entre nous est un coup porté contre nous tou·tes

Federasyon’a Çağırıyoruz!

Piştgirîye Daxuyanîya Çapemenî ji bo Êrîşek Hatîye li ser Xanîyê Mezopotamya

Les attaques fascistes ne nous arrêteront pas !

Les victoires de l'avenir naîtront des luttes du passé. Vive la Commune de Paris !

Contra la opresión patriarcal y la explotación capitalista: ¡Ninguna está sola!

100 Years Since the Kronstadt Uprising: To Remember Means to Fight!

El Rei està nu. La deriva autoritària de l’estat espanyol

Agroecology and Organized Anarchism: An Interview With the Anarchist Federation of Rio de Janeiro (FARJ)

Es Ley por la Lucha de Las de Abajo

Covid19 Değil Akp19 Yasakları: 14 Maddede Akp19 Krizi

Declaración conjunta internacionalista por la libertad de las y los presos politicos de la revuelta social de la región chilena

[Perú] Crónica de una vacancia anunciada o disputa interburguesa en Perú

Nigeria and the Hope of the #EndSARS Protests

© 2005-2021 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]