user preferences

New Events

Uluslararası

no event posted in the last week
Recent articles by Latin Amerika Anarşist Koordinasyonunu
This author has not submitted any other articles.
Recent Articles about Uluslararası Anarşist hareketin

Why class struggle? Mar 16 20 by Melbourne Anarchist Communist Group

Να υιοθετήσο ... Feb 19 20 by Zaher Baher

We must bury the traditional struggles to adopt new ones Feb 13 20 by Zaher Baher

CALA Yeniden başlatma deklarasyonu (Latin Amerika Anarşist Koordinasyonu)

category uluslararası | anarşist hareketin | press release author Thursday December 19, 2019 02:36author by Latin Amerika Anarşist Koordinasyonunu - CALA Report this post to the editors

Bir dizi toplantı ve olaydan sonra, Latin Amerika'daki anarşist politik organizasyonlar, kıtamızın yaşadığı bu karmaşık siyasi ve sosyal bağlam erevesinde Latin Amerika Anarşist Koordinasyonunu (CALA) yeniden başlatmaya karar verdiler. Latin Amerika'da coşkulu zamanlar oldu. İnsanların sokakları kazandığı, kıtanın en gerici kesimlerinin acımasız ilerleyişi ve Amerikan emperyalizminin farklı mdahale biimlerindeki aktif varlığıyla yzleşen zamanlar.

[Castellano] [English] [Ελληνικά] [Italiano]

cala_4.jpg

CALA Yeniden başlatma deklarasyonu
(Latin Amerika Anarşist Koordinasyonu)

Aralık 2019 Bir dizi toplantı ve olaydan sonra, Latin Amerika'daki anarşist politik organizasyonlar, kıtamızın yaşadığı bu karmaşık siyasi ve sosyal bağlam erevesinde Latin Amerika Anarşist Koordinasyonunu (CALA) yeniden başlatmaya karar verdiler. Latin Amerika'da coşkulu zamanlar oldu. İnsanların sokakları kazandığı, kıtanın en gerici kesimlerinin acımasız ilerleyişi ve Amerikan emperyalizminin farklı mdahale biimlerindeki aktif varlığıyla yzleşen zamanlar. Şili, Kolombiya, Haiti, Porto Riko ve Ekvador sokakları, alık ve istikrarsızlık sistemini derinleştirmek iin mmkn olan her trl mcadele yntemi ile sokaklarda bu taleplere saldıran iktidar sınıfıyla karşı karşıya. Buna, ırkı şiddete karşı seferberlikler ve ablukalarla mcadele edildiği Bolivya'daki sivil-asker darbesine karşı geliştirilen muazzam halk direnişini de eklemeliyiz. Aıkası, her zaman belirttiğimiz gibi, parlamenter sol tereddtleri ve seim speklasyonları yersiz. Bu noktada, spesifik anarşizmin politik organizasyonları, bu yılın başlarında Porto Alegre Anarşist Konferansları'nda da belirttiğimiz gibi, sadece organize olma ve tarihi anın uyum iinde olması gerektiğini teyit etmekle kalmıyorlar:

"... Bu acımasız sistemin aşağıdakilere dayattığı iğlikle başa ıkabilmek iin Anarşizmin operasyonel ve evik olması gerektiğine inandık. Ama bunu yapmak iin, anarşizmin politik olarak organize olması gerektiğini yineleriz. Bu Politik Organizasyon militanların gerekli tartışma ve tartışmaları işlemesine, cuntanın analizini yapmasına, eylem ve planların geliştirilmesine ve tanımlamasına, taktiklerde ince ayar yapmasına ve aynı zamanda bir strateji tasarlamasına izin verir..."
Bu bağlam, bir yandan, gl konumlar ve dayanışmayı ifadeler. Bunun iin CALA' yı tanımladık, CALA 1990' ların ortalarından bu on yılın sonuna kadar, Uruguay, Brezilya ve Arjantin' deki anarşist politik organizasyonlar arasında alışan bir koordinasyon ifadesidir. 2011 yılından bu yana, her iki yılda bir yapılan Anarşist Kongrelerinde ifade edilen blgedeki ve dnyadaki farklı rgtleri birbirine yakınlaştıran daha yksek eklemlenmelere ynelik alışmalar yapıyoruz.

CALA'yı tm glerimizin bu koordinasyonunun, Specifism'in, tarihsel bir akım ve Anarşizmin bir ifadesi olarak, yeniden başlatmanın zamanının geldiğini anlıyoruz,. Politik Organize Anarşizm olduka kkldr Latin Amerika halkında. Bu bağlamda, teorik alışmaların daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi grevini mmkn olduğunca sıkı bir şekilde gerekleştirmemizi sağlayan kavramsal unsurları ayrıntılı bir şekilde yapmalıyız Latin Amerika blgesinde. Ayrıca bu eşgdml alışmalara somut rehberlik sağlamak ve kıtadaki yeni rgtlerin glendirilmesi ve pekiştirilmesi amalanmaktadır.

CALA'yı Latin Amerika'da, neoliberal modele direnen sokaklardaki halka, bu olaylardaki varlığımızı ifade etmek ve Organize Anarşizmin sağlam ve net bir konumunu gstermek iin bu aşamada gerekli bir ara olarak gryoruz. Bu evrede blgede mmkn olduğunca organize olmalıyız. Bu yzden diğer kuruluşları bu yolu birlikte kurmaya davet ediyoruz.

Halkın Gc'nn inşası iin!Sosyalizm ve zgrlk iin!

Latin Amerika Anarşist Koordinasyonu (CALA)

Uruguay Anarşist Federasyonu (fAu)
Brezilyalı Anarşist Koordinasyon (CAB)
Rosario Anarşist Federasyonu (FAR)

Trke eviri: Nimet Arıkan

This page can be viewed in
English Italiano Deutsch
Neste 8 de Maro, levantamos mais uma vez a nossa voz e os nossos punhos pela vida das mulheres!
2005-2020 Anarkismo.net. Unless otherwise stated by the author, all content is free for non-commercial reuse, reprint, and rebroadcast, on the net and elsewhere. Opinions are those of the contributors and are not necessarily endorsed by Anarkismo.net. [ Disclaimer | Privacy ]